Αρχεία για 14 Απριλίου 2011

Συγχωνεύσεις – Καταργήσεις – Υποβιβασμοί – Ιδρύσεις – Προαγωγές σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (2011) »

(Ανανέωση 15/04/2011) Ανακοινώθηκε το τελικό σχέδιο για τις συγχωνεύσεις, καταργήσεις, ιδρύσεις των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Ειδικότερα στην

ΔΑΚΕ ΠΕ: «Αναδιάρθρωση των περιφερειακών υπηρεσιών διοίκησης της εκπαίδευσης». Πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι… »

Σ’ ένα πολυσέλιδο κείμενο αποτυπώνεται η πρόθεση του Υπουργείου Παιδείας για την αναδιάρθρωση των περιφερειακών υπηρεσιών διοίκησης της εκπαίδευσης. Πρόκειται για ένα βερμπαλιστικό κείμενο που μοιάζει περισσότερο με έκθεση ιδεών και που, πιθανότατα, έχει γραφτεί από κάποιους που βρίσκονται μακριά από τη σύγχρονη, ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα.

ΔΑΚΕ/ΠΕ: Νέο ΣΟΚ για την Παιδεία »

Πρωθυπουργική εντολή για μείωση κατά 300 εκατομμύρια ευρώ των δαπανών για τ ην Παιδεία. Έντονο προβληματισμό και αγανάκτηση προκαλεί στην εκπαιδευτική κοινότητα η πρωθυπουργική εντολή προς την Υπουργό Παιδείας για μείωση των δαπανών κατά 300 εκατομμύρια ευρώ για τη φετινή χρονιά.

Χρήση συστημάτων βιντεοεπιτήρησης στα σχολεία »

Το σύστημα βιντεοεπιτήρησης επιτρέπεται να λειτουργεί μόνο κατά τις ώρες που το σχολείο δεν λειτουργεί, αναφέρει σε απόφασή της η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.