Turtle Guards – eTwinning 2022-23

eTwinning 2022-2023

Turtle Guards

turtle

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει τη φετινή σχολική χρονιά στο έργο eTwinning που έχει τον τίτλο:

TURTLE GUARDS – «ΦΡΟΥΡΟΙ ΧΕΛΩΝΑΣ»

Το έργο θα πραγματοποιηθεί από σχολεία της Ελλάδας, της Τουρκίας και της Ισπανίας. Θα υλοποιηθεί μεταξύ Δεκεμβρίου 2022 και Μαρτίου 2023. Οι δραστηριότητες που θα οργανωθούν θα είναι κατάλληλες για παιδιά Νηπιαγωγείου.

To έργο eTwinning Turtle Guards περιλαμβάνει ποικίλες δραστηριότητες με σκοπό την προστασία των χελωνών που βρίσκονται υπό εξαφάνιση. Θα διεξαχθούν μελέτες που θα ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές σε θέματα που αφορούν την περιβαλλοντική μόλυνση, κλιματική αλλαγή, πλαστικά απόβλητα και τι μπορεί να γίνει ούτως ώστε να προστατευτούν οι ήδη υπάρχουσες χελώνες.

Στόχοι του έργου είναι:

• Να υποστηριχθούν οι μαθητές στην ομαδική και συνεργατική εργασία.

• Να υποστηριχθούν οι μαθητές στην αποτελεσματική χρήση της τεχνολογίας.

• Να βοηθηθούν οι μαθητές προκειμένου να αναπτύξουν περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση.

• Να διασφαλιστεί ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν δικαίωμα στη ζωή.

Αναμενόμενα αποτελέσματα:

Να καταστήσουμε ικανά τα παιδιά να εργάζονται συνεργατικά και να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με περιβαλλοντικά θέματα.

Χρονοδιάγραμμα του έργου

turtle guards timeline plan

Ενημέρωση γονέων

family information turtle

Online επικοινωνία συνεργατών για το σχεδιασμό του έργου (20/12/2022)

meeting 20 12 22

Το έργο eTwinning “TURTLE GUARDS” στο Νηπιαγωγείο μας!

turtle guards1

CC BY-NC-SA 4.0 Turtle Guards – eTwinning 2022-23 από ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΣΟΡΟΠΗΣ διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.