Κόκκινη κλωστή δεμένη, δεξιότητες γυρεύει!#SkillsLabs-Νοέμβρης

eTwinning 2021-22

Κόκκινη κλωστή δεμένη, δεξιότητες γυρεύει! #SkillsLabs

Εργαστήρια της θεματικής ενότητας:

Δημιουργώ & Καινοτομώ

Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία

STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική

Με τα παραμύθια οδηγό, στον ψηφιακό κόσμο θα διαβώ!

Με 5 εργαστήρια και πολλές δράσεις ολοκληρώθηκε η θεματική ενότητα.

5ο Εργαστήριο: Αξιολόγηση της θεματικής ενότητας

Αποτελέσματα ερωτηματολογίου των συνεργατών-σχολείων του έργου

4ο Εργαστήριο: STEAM-Παραμυθοπαίζουμε-Ο Τζακ και η φασολιά

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και του έργου “Κόκκινη κλωστή δεμένη δεξιότητες γυρεύει#skillsLabs”  υλοποιήσαμε ένα πρόγραμμα STEAM.

Τι είναι τα προγράμματα STEAM; (Είναι τα αρχικά από τις λέξεις Science Technology Engineering Art & Mathematics)

Τα STEAM  είναι μια εκπαιδευτική προσέγγιση της μάθησης που χρησιμοποιεί την Επιστήμη, την Τεχνολογία, τη Μηχανική, τις Τέχνες και τα Μαθηματικά ως σημεία πρόσβασης για την ανάπτυξη της έρευνας, του διαλόγου και της κριτικής σκέψης των μαθητών. Το αποτέλεσμα είναι οι μαθητές που συμμετέχουν στη βιωματική μάθηση, να εξοικειώνονται με την επίλυση προβλημάτων, να μαθαίνουν να εργάζονται και να συνεργάζονται  μέσα από μια δημιουργική διαδικασία.

Με την ομάδα μας των σχολείων συνεργατών στο έργο ασχοληθήκαμε με το παραμύθι: “Ο Τζακ και η φασολιά”

Οι δράσεις του σχολείου μας…STEAM-Παραμυθοπαίζουμε

Η συνεργατική παρουσίαση της ομάδας μας, STEAM-Ο Τζακ και η φασολιά

3ο Εργαστήριο: Παραμύθια του παππού και της γιαγιάς

2ο Εργαστήριο: Παραμυθοκώδικες!

1ο Εργαστήριο: Το παραμύθι αρχίζει!

1ο

CC BY-NC-SA 4.0 Κόκκινη κλωστή δεμένη, δεξιότητες γυρεύει!#SkillsLabs-Νοέμβρης από ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΣΟΡΟΠΗΣ διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.