Δημοσιεύθηκε στην Το σχολείο μας!

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από Δευτέρα ή μετακίνηση από και προς το σχολείο θα γίνεται για τους μαθητές με το έγγραφο που σας χορηγήθηκε από το σχολείο και για τους γονείς με μήνυμα ή το παραπάνω  έγγραφο.

Δημοσιεύθηκε στην Το σχολείο μας!

Σεισμός!!!

Βήμα 1ο μπαίνουμε κάτω από το τραπέζι και κρατάμε το πόδι του τραπεζιού
Προσομοίωση του φαινομένου του σεισμού. Οι τεκτονικές πλάκες που κινούνται κάτω και το κτήριο που κουνιέται επάνω.

Ζωγραφίζουμε τα βήματα 1,2,3 που θα ακολουθήσουμε σε περίπτωση σεισμού
Ο Εγκέλαδος στην Ελληνική Μυθολογία φέρεται ως αρχηγός των Γιγάντων, γιος του Τάρταρου και της Γης που έπαιξε όμως πρωτεύοντα ρόλο στη Γιγαντομαχία στην οποία και φονεύθηκε. Οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως, όταν γινόταν σεισμός, ο Εγκέλαδος είχε θυμώσει και επειδή ήταν πολύ μεγάλος τράνταζε όλη τη γη.
Βήμα 3ο βγαίνουμε στην αυλή και στεκόμαστε στο κέντρο ο ένας δίπλα στον άλλον.
Βημα 2ο δεν πανικοβαλλόμαστε και βγαίνουμε το ένα παιδάκι πίσω από το άλλο σιγά σιγά με τα χέρια μας στο κεφάλι στο προαύλιο με την καθοδήγηση της κυρίας μας.