Το κουβάρι

Τη συγκεκριμένη δραστηριότητα τη βρήκα στο “Παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού” και τη χρησιμοποίησα για το δέσιμο της ομάδας. Στρώσαμε στο πάτωμα χαρτί του μέτρου και κάναμε έναν κύκλο γύρω από το χαρτί. Η Νηπιαγωγός κρατάει ένα κουβάρι και με χαρτοταινία κολλάει την αρχή του μπροστά της, λέει και γράφει το όνομά της. Στη συνέχεια δίνει το κουβάρι στο παιδί που είναι απέναντί της. Το παιδί κολλάει με τη χαρτοταινία το κουβάρι λέει και γράφει το όνομά του και ζωγραφίζει τον εαυτό του. Πετάει το κουβάρι σε κάποιον συμμαθητή του, μέχρι όλα τα παιδιά να το πάρουν και να συστηθούν. Την επόμενη μέρα έδωσα κουβάρι διαφορετικού χρώματος και με τον ίδιο τρόπο τα νήπια είπαν το αγαπημένο τους χρώμα και την επόμενη το αγαπημένο τους φαγητό. Τέλος στο κέντρο του κύκλου γράψαμε λέξεις  που δηλώνουν ότι στο σχολείο είμαστε ομάδα.

Η τάξη μας με πλαστελίνη από τα χέρια των παιδιών