Πράκτορες οικοσυSTEAMάτων(2021-22)

Ο ήρωάς μας το μικρό Πάντα έχει μια αποστολή.  Να βοηθήσει τα παιδιά να μάθουν για την προστασία των ζώων του πλανήτη παίζοντας και να μετατρέψουν τη φαντασία τους σε δημιουργικότητα μέσω του STEΑM.. Το μικρό Πάντα όμως δεν μπορεί να τα καταφέρει μόνο του… Οι μικροί μαθητές μέσα από ευχάριστες και διασκεδαστικές δραστηριότητες STEAM θα καλλιεργήσουν ήπιες και ψηφιακές δεξιότητες θα κληθούν να επιλύσουν περιβαλλοντικά  προβλήματα, με παιγνιώδη τρόπο, ενισχύοντας την υπολογιστική τους σκέψη, την κριτική τους σκέψη και την αποκλίνουσα παραγωγικότητα.
Το έργο συνδέεται με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και το 15ο στόχο της βιώσιμης ανάπτυξης ¨Ζωή στη Στεριά”. Αξιοποιεί τη διερευνητική και την ανακαλυπτική μάθηση, προσεγγίζει τα θέματα μέσω STEAM και ενθαρρύνει τη συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών, γονέων και της τοπικής κοινωνίας.

Ξεκινήσαμε παρουσιάζοντας το σχολείο μας και τους μαθητές μας

Δημιουργήσαμε τη μακέτα του σχολείου μας

collage 2022 01 08T021009.906

Έγινε ψηφοφορία με το tricider για το όνομα της μασκότ μας (Πάντα). Και το όνομα που βγήκε είναι: Μπαλού

Δημιουργούμε το μικρό Πάντα χρησιμοποιώντας όποια μορφή τέχνης θέλουμε. Το αποτέλεσμα στο βίντεο που ακολουθεί:

Με ένα συνεργατικό ebook παρουσιάσαμε τα ταλέντα μας και τα ενδιαφέροντά μας.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Χριστούγεννα με τον Μπαλού: Δημιουργήθηκε ένα συνεργατικό ημερολόγιο με αποστολές. Όλες οι αποστολές μας στο βίντεο που ακολουθεί.

Screenshot 2 1

Έγινε ανίχνευση των πρότερων γνώσεων των μαθητών  με ερωτηματολόγιο στο οποίο απάντησαν οι μαθητές

collage 2022 02 04T005715.571

Κάθε σχολείο έπρεπε να επιλέξει ένα ζώο που βρίσκεται σε κίνδυνο και να το σημειώσει σε έναν πίνακα. Το σχολείο μας επέλεξε τη μεσογειακή φώκια. Στη συνέχεια  τα σχολεία χωρίστηκαν σε ζευγάρια. Το κάθε σχολείο έπρεπε να   στείλει με γρίφο το ζώο που επέλεξε στο ζευγάρι του και αυτό με τη σειρά του να “λύσει” το γρίφο  που του ανατέθηκε με όποιο τρόπο επιθυμεί. ( ζωγραφική , κατασκευή κ.τ.λ.). Εμείς στείλαμε το γρίφο μας στο 6ο Νηπιαγωγείο Αγίου Δημητρίου Αττικής με ένα voki:

και λύσαμε το γρίφο μου μας έστειλε το 11ο Νηπιαγωγείο Αγίου Δημητρίου Αττικής (που ήταν ο Λύκος) ζωγραφίζοντάς τον και φτιάχνοντας μάσκες.

collage 2022 02 26T002348.720

collage 2022 02 26T001621.867

Screenshot 2

Με τα ζώα που επεξεργαστήκαμε δημιουργήσαμε συνεργατική αφίσα

Screenshot 3

Δημιουργήθηκε και μια παρουσίαση με το genial.ly για τα ζώα που επεξεργάστηκαν τα σχολεία.

Μάθαμε πολλά για τη Μεσογειακή φώκια και δημιουργήσαμε το παρακάτω βίντεο το οποίο αναρτήσαμε στο genial.ly.

Με ένα voki στείλαμε το δικό μας μήνυμα για την προστασία της Μεσογειακής φώκιας Μονάχους μονάχους.

Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών

Screenshot 12

Έγινε αξιολόγηση του προγράμματος από τους γονείς

Screenshot 5

Αξιολόγηση προγράμματος από τα παιδιά

Screenshot 9

Η διάχυση του προγράμματος έγινε μέσω της ιστοσελίδας μας. Στο τέλος δόθηκε στα παιδιά βραβείο για τη συμμετοχή τους.

collage 2022 06 11T162329.721