Αρχείο ημέρας 13/04/2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – Συμμετοχή του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Ζωσιμαίας Σχολής στο 2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας

Το σχολείο μας, το Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά συμμετέχει σε Δίκτυο Σχολείων που διοργανώνει το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Συνολικά, 394 σχολικές μονάδες της χώρας μας συνεργάζονται και συνυπάρχουν για την υλοποίηση Πανελλαδικού Μαθητικού Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας, με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».

Οι σχολικές μονάδες κατά την προετοιμασία κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν πολυεδρικά το θέμα, εκπονώντας ερευνητικές εργασίες, έργα δημιουργικής γραφής, εικαστικά, δρώμενα, ψηφιακές αφηγήσεις, μουσικές παραγωγές, βιωματικά εργαστήρια, πάνω στις εξής υποενότητες της βασικής θεματικής:

α) Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες

β) Μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι

γ)  Τοπική Λογοτεχνία / Συνδεδεμένοι με τον τόπο λογοτέχνες

δ) Τέχνες και  αρχιτεκτονική

ε) Τοπική  ιδιομορφία: φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον

στ) Οικονομική ζωή / εμπορική δραστηριότητα

ζ) Εξέχουσες μορφές του τόπου

Το παραγόμενο αποτέλεσμα του Δικτύου, που ανέρχεται στις 580 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 7520 συμμετέχοντες μαθητές με τους 1045 επιβλέποντες καθηγητές τους, θα παρουσιαστεί στο  ομώνυμο 2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί διαδικτυακά την Τετάρτη,  17/04/24, την Πέμπτη 18/04/24 και την Παρασκευή 19/04/24 και δια ζώσης το Σάββατο 20/04/24 για τις 80 σχολικές μονάδες που θα μετακινηθούν στην Πάτρα για αυτό τον σκοπό με 1760 μαθητές και 262 καθηγητές.

Εκπροσωπώντας το σχολείο μας, 15 μαθητές με την υποστήριξη της διευθύντριας, κ. Καλλιόπης Μπεκιάρη, και ομάδας εκπαιδευτικών συμμετέχουν διαδικτυακά στο συνέδριο την Τετάρτη, 17/04/24, στη 2η Συνεδρία (11:00 – 13:10) με τις εξής δύο εισηγήσεις – παρουσιάσεις :

1. Ζωσιμάδες: οι γίγαντες της ευποιίας
  2. Μια λίμνη, ένα κάστρο και μνημεία στα Γιάννενα: απεικονίσεις στη λογοτεχνία και τις τέχνες. Ένας εικονικός περίπατος

Στόχοι του Δικτύου είναι, με τη συμμετοχή σχολικών μονάδων, να ενισχυθούν οι μεταξύ τους δεσμοί, να ενταθεί η εξωστρέφεια των σχολείων, να αναδειχτούν δεξιότητες και ταλέντα των μαθητών και να καλλιεργηθούν ο κριτικός και κοινωνικός εγγραμματισμός τους.

ΑΦΙΣΑ ΔΙΚΤΥΟΥ