Με τον τίτλο της ταινίας «Μακραίωνη ασημένια ιστορία δίπλα στη λίμνη» οι μαθητές και οι μαθήτριές μας πήραν το  3ο βραβείο.

Viber 2022 09 10 11 26 58 607

Η ταινία αναφέρεται στην ιστορία της αργυροχοΐας (ασημουργίας) της πόλης των Ιωαννίνων. Ιστορία για τα χυτά αντικείμενα στα παντέφτια,  ιστορία σκαλισμένη στα σφυρήλατα με ανάγλυφες μήτρες, ιστορία με συρματερά και φιλιγκράν, με σεγαριστή και σαβάτ, μια μακραίωνη ασημένια ιστορία δίπλα στη λίμνη.

Το σχολείο συμμετείχε στο Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης της χώρας και της Ομογένειας τον οποίο συν-διοργάνωσαν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με το Γενικό Συμβούλιο Βιβλιοθηκών του ΥΠΑΙΘ, το Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους (ΓΑΚ) και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων & Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ).

Επίσης δείτε εδώ:

3ο βραβείο για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στο διαγωνισμό «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου» | ΠΡΟΤΥΠΟ ΛΥΚΕΙΟ ΖΩΣΙΜΑΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (sch.gr)

3ο βραβείο για τους μαθητές και τις μαθήτριές του Προτύπου Γενικού Λυκείου Ζωσιμαίας Σχολής στο διαγωνισμό «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου» – Zosimaia