Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας. “Γυναίκες σε θέσεις ευθύνης”.

Στις 8 Μαρτίου, στο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο συμμετοχής του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” με τη συμμετοχή των υποψηφίων Νέων Πρεσβευτών του Ε.Κ. (Junior Ambassadors) και είχε ως θέμα: Γυναίκες σε θέσεις ευθύνης”.

Στην εκδήλωση παρευρέθησαν για συζήτηση σε Στρογγυλή Τράπεζα στελέχη της Πολιτικής, της Εκπαίδευσης, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και της Επιστήμης. Συγκεκριμένα, στη συζήτηση με τους/τις μαθητές/τριες συμμετείχαν:

• ο κ. Κωνσταντίνος Καμπουράκης, Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου,
  • η κ. Μερόπη Τζούφη, βουλευτής Ιωαννίνων, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδιατρικής Παιδονευρολογίας στο Τμήμα Ιατρικής, της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
  • η κ. Ελένη Ακονίδου, δικηγόρος, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου,
  • η κ. Χριστίνα Κωτσαντή, παθολόγος και Αντιδήμαρχος κοινωνικής προστασίας και μεταναστευτικής πολιτικής,
  • η κ. Παρασκευή Βούλγαρη, Καθηγήτρια Ρευματολογίας Τομέα Παθολογίας, στο Τμήμα Ιατρικής, της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και
  • η κ. Μιχαέλα Φίλιου, Επίκουρη Καθηγήτρια Βιοχημείας στο Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν, μέσω ζωντανών συνδέσεων, γυναίκες Βουλευτές του Ελληνικού και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και συγκεκριμένα η κ. Άννα – Μισέλ Ασημακοπούλου, η κ. Σοφία Ζαχαράκη, η κ. Μαρία – Αλεξάνδρα Κεφάλα και η κ. Μαρία Σπυράκη. Επίσης, προβλήθηκαν βιντεοσκοπημένες παρεμβάσεις από τις

• Όλγα Γεροβασίλη, Γραμματέα Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, Ιατρό Ακτινοδιαγνώστρια
  • Ελίζα Βόζεμπεργκ, Ευρωβουλευτή της Ν.Δ., δικηγόρο
  • Έλενα Κουντουρά, Eυρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ
  • Χριστίνα Τσέτσου, Πρόεδρο του Δικηγορικού Συλλόγου Ιωαννίνων
  • Βαρβάρα Παπαδοπούλου, Προϊσταμένη στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας & Αναπληρώτρια Προϊσταμένη στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων
  • Μάρθα Παλαιοπάνου, Πρόεδρο Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων.

100

Τέλος, παρουσιάστηκαν σχετικές εργασίες των υποψηφίων Νέων Πρεσβευτών του Ε.Κ. (Junior Ambassadors). 2021-22. Την εκδήλωση παρακολούθησαν διά ζώσης μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες του 7ου ΓΕ.Λ. Ιωαννίνων, εκπρόσωποι της Περιφέρειας Ηπείρου, εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και ο τοπικός Τύπος. Επίσης, την εκδήλωση παρακολούθησαν σε live streaming σχολεία από όλη την Ελλάδα. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Πνευματικού Κέντρου του δήμου Ιωαννιτών, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη στη διαχείριση του ήχου με κατάλληλο υλικοτεχνικό εξοπλισμό και συνεργάτη τους.