Άσκηση ετοιμότητας: προετοιμάσου από τώρα για το σεισμό

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την Παρασκευή 15-4-2022 προγραμματισμένη περιοδική άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Παρείχε τη δυνατότητα στους μαθητές και στο εκπαιδευτικό προσωπικό να ασκηθούν πως να συμπεριφέρονται αυθόρμητα και με ασφάλεια όταν συμβεί σεισμός. Η όλη δραστηριότητα εμπίπτει στην έννοια της ετοιμότητας και περιλαμβάνει ένα σύνολο παρεμβάσεων και ενεργειών, προληπτικών και συντονιστικών πριν την εκδήλωση, κατά τη διάρκεια και μετά από την εκδήλωση κάποιου συμβάντος, όπως είναι ο σεισμός και η σχολική ετοιμότητα απαιτεί τη συμμετοχή διεύθυνσης, εκπαιδευτικών και μαθητών.

Στο σχολείο μας την άσκηση ετοιμότητας οργάνωσε η ομάδα των μαθητών που διακρίθηκε στην ολυμπιάδα για τις φυσικές καταστροφές. Τα μέλη της ομάδας ανέλαβαν καθήκοντα, αρμοδιότητες με σαφείς ρόλους συνέλεξαν πληροφορίες, έκαναν αποτίμηση. Σε πρώτη φάση ενημέρωσαν στις τάξεις τις συμμαθήτριες και συμμαθητές τους για τις ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό όταν βρίσκονται στο σχολείο, αναλύοντας και το σχέδιο εκκένωσης. Ακολούθησε η προγραμματισμένη άσκηση, οι μαθήτριες και οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στην αυλή του σχολείου, έγινε έλεγχος για τυχόν εγκλωβισμένους. Μετά από την άσκηση ακολούθησε αποτίμησή της από τους συμμετέχοντες στην ομάδα και το διευθυντή, ώστε να επισημανθούν τυχόν προβλήματα ή αδυναμίες στο επί χάρτου σχολικό σχέδιο. Προτάθηκαν βελτιώσεις με δεδομένο ότι οι ασκήσεις ετοιμότητας έχουν και αυτό το σκοπό, να ενισχύουν και να παρέχουν αποτελεσματικότερο συντονισμό, να εντοπίζουν κενά και να αξιολογούν την ετοιμότητα.

4

«Μένω στο χώρο που βρίσκομαι, Σκύβω, Καλύπτομαι και παραμένω στη θέση μου μέχρι να τελειώσει ο σεισμός»

5

Στον χώρο συγκέντρωσης