Αρχείο ημέρας 15/01/2020

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Διαγωνισμοί Φυσικής Γενικού Λυκείου και Γυμνασίου

Εγκρίθηκε

• Ο 30ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2020. Ο διαγωνισμός αφορά τους/τις μαθητές/τριες όλων των τάξεων των Γενικών Λυκείων της χώρας και
  • Ο 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου 2020. Ο διαγωνισμός αφορά τους/τις μαθητές/τριες όλων των τάξεων των Γυμνασίων της χώρας,

Τον Διαγωνισμό  διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.) για το σχολικό έτος 2019-2020.

• Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2020 και για τις τρεις τάξεις, καθώς και ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2020 και για τις τρεις τάξεις, θα διενεργηθούν το Σάββατο 14 Μαρτίου 2020 και ώρα 9:30 π.μ.
  • Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στην Ε.Ε.Φ., μέχρι την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 στο email: eef.pan.diag@gmail.com

Δείτε το έγγραφοEEF Diagvnismos

Παν. Μαθ. Διαγ. Φυσικής Γυμνασίου-Λυκείου ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2020-σχ. έτ. 2019-2020

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 41/10-10-2019 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίθηκε:

• ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής ΓυμνασίουΑριστοτέλης” 2020 για τους/τις μαθητές/τριες των Α’, Β’, Γ’ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας
  • ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμό Φυσικής ΛυκείουΑριστοτέλης” 2020 για τους/τις μαθητές/τριες της Α’, Β’, Γ’ (α’ φάση) τάξης των Λυκείων, Γενικών και Επαγγελματικών, της χώρας
  • ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής ΛυκείουΑριστοτέλης” 2020 (β΄ φάση) για τους/τις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης Λυκείου που θα πρωτεύσουν στην α’ φάση.

Τον διαγωνισμό  διοργανώνουν το Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

Οι Διαγωνισμοί αυτοί γίνονται, για μια ακόμη χρονιά, για την ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους/τις μαθητές/τριες σε όλη τη χώρα, με απόλυτο σεβασμό στην επιστημονική και ακαδημαϊκή δεοντολογία, στην αντικειμενικότητα, στην αξιοπιστία, στη συνέπεια και στον εθελοντισμό, χωρίς αναφορές ή εκδηλώσεις με οικονομικές ή εμπορικές παραμέτρους.

Επισημαίνεται  Ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης” 2020 και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου (Γενικού και Επαγγελματικού), καθώς και ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου “Αριστοτέλης” 2020 και για τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου θα διενεργηθούν στις 07 Μαρτίου 2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:30.

• Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο σχολείο τους, μέχρι την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020.

Δείτε το σχετικό έγγραφο εδώ

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων _Erasmus+/ 2020

Σας ενημερώνουμε ότι αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ ανακοίνωση για την πρόσκληση υποβολής αιτήσεων στο πλαίσιο του Προγράμματος ERASMUS+ / 2020, όσον αφορά στις δράσεις που διαχειρίζεται το ΙΚΥ ως Εθνική Μονάδα Συντονισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε δείτε εδώ: https://www.iky.gr/el/erasmusplus/item/2511

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ

Πρόγραμμα επισκέψεων μαθητών στην Περιφέρεια Ηπείρου, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά τη δομή, τον τρόπο λειτουργίας και τις δράσεις της, έχει  θέσει σε εφαρμογή η Περιφερειακή Αρχή σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Κοινότητα. Η πρωτοβουλία έχει λάβει τη συμβολική ονομασία «Περιφέρεια των εφήβων».

Την Παρασκευή 29-11-2019 στις 12μ.μ οι μαθητές της Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων επισκέφτηκαν την Περιφέρεια Ηπείρου .

Τους μαθητές του σχολείου, που συνοδεύονταν από τον  Δ/ντή  κ. Δημήτριο Αγγέλη και τους εκπαιδευτικούς, κ. Σπύρο Δάφνη  και κ Χρυσούλα Λάππα, τους υποδέχτηκαν ο Περιφερειάρχης Ηπείρου κ. Αλέξανδρος Καχριμάνης Αντιπεριφερειάρχες και ο  Θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού, Νεολαίας, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης κ. Οδυσσέας Πότσης, που είναι και ο  συντονιστής του προγράμματος.

Οι μαθητές  ξεναγήθηκαν στο κτήριο της Περιφέρειας, και στη συνέχεια από τα έδρανα των περιφερειακών συμβούλων απηύθυναν ερωτήσεις στον Περιφερειάρχη και στους Αντιπεριφερειάρχες για διάφορα γενικά ζητήματα και απορίες που είχαν, και ειδικότερα αυτά που αφορούσαν την Παιδεία, το περιβάλλον και την Αειφόρο ανάπτυξη. .