Φιλολογικές δράσεις

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία σειρά από  δράσεις στις τάξεις της Α και Γ λυκείου του σχολείου μας με προσκεκλημένη την κ. Νικολοπούλου Μαρία, διδάσκουσα στο τμήμα της Φιλολογίας του ΕΚΠΑ.

Στην Α λυκείου έλαβε χώρα διαδραστική διδασκαλία στα πλαίσια του μαθήματος της νεοελληνικής λογοτεχνίας και στη θεματική  «τα φύλα στη λογοτεχνία» με παρουσίαση της εξέλιξης των ρόλων των δύο φύλων στην ελληνική κοινωνία και την απεικόνιση αυτών στην λογοτεχνία. Μέσω της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου  και της δραματοποίησης οι μαθητές και μαθήτριες ανέλαβαν ρόλους και  βιωματικά  παρουσίασαν στην τάξη τους διαφορετικές καταστάσεις από αντίστοιχα ενδεικτικά κείμενα διαφορετικών χρονικών περιόδων.

IMG 7044 1  IMG 7047

Στη Γ λυκείου και στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας ως μάθημα γενικής παιδείας πραγματοποιήθηκε δράση με αντικείμενο την αξία της προφορικής μαρτυρίας στην ιστορία ως στοιχείο ταυτότητας ή ως σημείο αναφοράς για την ερμηνεία των σύγχρονων γεγονότων. Οι μαθητές και μαθήτριες μοιράστηκαν  μαρτυρίες και στοιχεία που συγκέντρωσαν από το άμεσο περιβάλλον τους που αφορούν στη χρονική περίοδο του Β παγκοσμίου Πολέμου και της Κατοχής από τους Γερμανούς και Ιταλούς στις περιοχές καταγωγής τους. Αναδείχθηκε η σημασία και το αποτύπωμα  των προσωπικών ιστοριών των ατόμων και πώς αυτές φωτίζουν διαφορετικά τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα.

IMG 7040 4 IMG 7043

Επίσης η κ. Νικολοπούλου απευθύνθηκε στην Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών και οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε εποικοδομητική συζήτηση και ενημέρωση για τις σπουδές στο τμήμα της Φιλολογίας της Φιλοσοφικής σχολής Αθηνών του ΕΚΠΑ.

Υπεύθυνη για την οργάνωση και συντονισμό των δράσεων είναι η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Τζανετοπούλου Ασπασία.