Πρόσκληση για Ομιλία σχετική με την παραβατικότητα των εφήβων

Σημαντική Ομιλία με θέμα την παραβατικότητα των εφήβων θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο 13/4/2024 στις 18:00, στο 2ο Γυμνάσιο Βούλας.

Η ομιλία αφορά τόσο τους εκπαιδευτικούς, όσο και τους γονείς των μαθητών.

Επισυνάπτεται η σχετική πρόσκληση.

Λήψη αρχείου

Μαθητές του Λυκείου μας προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο της Οικονομικής Ολυμπιάδας!

Από τις 19/3 εως και 27/3 πραγματοποιήθηκε η 5 η Οικονομική Ολυμπιάδα, στην οποία συμμετείχε και το σχολείο μας, με 17 μαθητές. Οι 7 εξ αυτών πέτυχαν την πρόκρισή τους στον Περιφερειακό γύρο που θα διεξαχθεί το προσεχές διάστημα.

Την πρόκριση εξασφάλισαν οι εξής μαθητές:
Καραγιάννη Παναγιώτα
Καρής Χρήστος
Καρούζος Εμμανουήλ
Καρούζου Μαρία
Νικήτα Ανθή
Πατατιμίδη Φοίβη
Χρυσοβιτσάνος Γιάννης

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στην καθηγήτρια Οικονομικών του Σχολείου μας, κ. Ε. Ραυτοπούλου, η οποία τους προετοίμασε!

Παρακολούθηση Ημερίδας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών από μαθητές του Λυκείου μας

Την Πέμπτη 14/03/2024 πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή παρουσίαση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, την οποία παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μαθητές του Λυκείου μας.

Στην ημερίδα αυτή παρουσιάστηκαν το πρόγραμμα σπουδών και οι προοπτικές στην αγορά εργασίας, για καθένα από τα οκτώ τμήματα του ΟΠΑ.

Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση από τελειόφοιτους και εν ενεργεία φοιτητές των τμημάτων, οι οποίοι μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους.

Την παρουσίαση παρακολούθησαν μαθητές της Γ ΄Λυκείου από τους
προσανατολισμούς:
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ.