Το ΓΕΛ Βουλιαγμένης πάει… θέατρο!

Την εκπληκτική παράσταση “Βίρα τις άγκυρες” των γνωστών θεατρικών συγγραφέων Ρέππα – Παπαθανασίου παρακολούθησε η Λογοτεχνική και Θεατρική ομάδα του σχολείου μας!

Η παράσταση, που ξεπέρασε τις 3 ώρες, υπήρξε μια εκτενής αναφορά στη διαδρομή του θεατρικού είδους της επιθεώρησης, ενώ συνάμα το έργο διαπέρασε σημαντικές ιστορικές στιγμές της νεώτερης ιστορίας της χώρας μας.

Για το σχολείο μας, η συγκεκριμένη παράσταση διαθέτει μια πολύ ξεχωριστή συμμετοχή: τη γνωστή ηθοποιό Νικολέττα Βλαβιανού, η οποία φέτος συντονίζει τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας. Η κα Βλαβιανού μας υποδέχτηκε με ενθουσιασμό και φωτογραφήθηκε μαζί με τους μαθητές μας, μετά το τέλος της παράστασης!

Τους μαθητές συνόδευσαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της Λογοτεχνικής ομάδας του σχολείου μας, Δρ Δημήτριος Γκίκας και Δρ Παναγιώτης Βούζης.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της παράστασης και, ιδιαίτερα, στην κα Βλαβιανού, η οποία μας συνεπήρε με την εξαιρετική ερμηνεία της!

ΒΙΡΑ ΤΙΣ ΑΓΚΥΡΕΣ 2

Διάκριση για τον Όμιλο ΓΡΙΦΩΝ και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ του ΓΕΛ Βουλιαγμένης!

Όπως κάθε χρόνο, ο Όμιλος Γρίφων και Μαθηματικών του σχολείου μας συμμετείχε στον 6ο Διαγωνισμό Γρίφων, Μαθηματικών και Λογικής που διοργανώθηκε από τα Εκπαιδεύτρια Αναγέννησης, το Σάββατο 13/4.2024.

ΓΡΙΦΟΙ 1

Και οι 4 ομάδες μας αγωνίστηκαν με κέφι και έφεραν εξαιρετικά αποτελέσματα.

ΓΡΙΦΟΙ 2

Ιδιαίτερη διάκριση πέτυχε η ομάδα Λ14, αποτελούμενη από την μαθήτρια Νικήτα Ανθή και τους μαθητές Σάββα Αντώνη και Ρενίλντο Μουτσομπέγκα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς!

ΓΡΙΦΟΙ 3

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που τίμησαν το σχολείο μας και τον Όμιλο Γρίφων και Μαθηματικών!

ΓΡΙΦΟΙ 4

Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς κα Κωσταρίδου και κα Κατσάμπα που προετοίμασαν τις ομάδες όλη τη χρονιά. Ευχαριστούμε θερμά και την κα Κασκαντάμη για την ευγενική της χορηγία.