ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

3 ημέρες 3 χώρες

Πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στο Στρασβούργο 12/3-14/3 και συγκεκριμένα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, από το οποίο είχε φροντίσει η κ.  Κατσάμπα Μαρίνα, υπεύθυνη καθηγήτρια και αρχηγός της εκδρομής, να έχουμε επίσημη πρόσκληση

.

Αρχικά προσγειωθήκαμε στην Ελβετία, στη Ζυρίχη, φτάσαμε στη Βασιλεία και στο Κολμάρ, περνώντας στη Γαλλία.  Είδαμε χωριά της Αλσατίας, περπατήσαμε στα σοκάκια τους και πήγαμε στο Στρασβούργο.  Περιηγηθήκαμε στην πόλη  και ανεβήκαμε στο ναό της Notre Dame. Βιώσαμε τον τρόπο ζωής των κατοίκων του.  Πήγαμε στη μικρή Γαλλία, γευτήκαμε γαλλικές αυθεντικές γεύσεις φαγητού.

Φτάσαμε στο Ευρωκοινοβούλιο όπου μας έγινε ξενάγηση στα ελληνικά, λεπτομερής και με παραδείγματα από την ελληνική πραγματικότητα.  Παρακολουθήσαμε την ολομέλεια με τη βοήθεια διερμηνείας.

Ταξιδέψαμε στη Γερμανία, στο Φράιμπουργκ, περιηγηθήκαμε και γνωρίσαμε την περιοχή.  Κλείσαμε το ταξίδι μας ταξιδεύοντας μέσα από το Μέλανα Δρυμό και επισκεπτόμενοι τους πανέμορφους καταρράκτες του Ρήνου.  Επιστρέψαμε στη χώρα μας γεμάτοι εμπειρίες και πλούσιες εικόνες.

Ευχαριστούμε πολύ το ταξιδιωτικό γραφείο GREFIS για τη διοργάνωση και την άρτια εκτέλεση του ταξιδίου μας.

ΟΜΙΛΙΑ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ

Την Τετάρτη 14/3 η ψυχολόγος του Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης κ. Μάνεση Γεωργία ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, κυρίως της Γ τάξης, για τη διαχείριση του άγχους.

Η ομιλία ήταν προσωπική της ιδέα, καθώς επίκειται η περίοδος των εξετάσεων και κρίθηκε πως θα βοηθήσει την εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας.

Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον.  Την ομιλία – συζήτηση παρακολούθησαν και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, καθώς και η πρόεδρος της Σχολικής επιτροπής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κ Μίμα Νικηφοράκη.

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Οι μαθήτριες και οι μαθητές μας, τη Δευτέρα 12/3/2018, παρακολούθησαν ομιλία – παρουσίαση από το επιστημονικό προσωπικό της ΑΝΑΣΑ για την υγιεινή διατροφή και τη νευρική ανορεξία.  Η ΑΝΑΣΑ είναι η πρώτη μη κερδοσκοπική εταιρία στην Ελλάδα που δημιουργήθηκε με στόχο την ενημέρωση, την πρόληψη και τη θεραπεία  των ανθρώπων που πάσχουν από Διαταραχές Πρόσληψης Τροφής.

Ιδρύθηκε τον Μάιο 2007, από μια εξειδικευμένη ομάδα επιστημόνων, με πρωτοβουλία της ηθοποιού Γεωργίας-Ζέτας Δούκα -που έχει βιώσει την ασθένεια και θέλησε να αξιοποιήσει την προσωπική της εμπειρία προς όφελος των πασχόντων και υπέρ της ευαισθητοποίησης του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου.

Τι είναι οι Διαταραχές Πρόσληψης Τροφής

Οι πιο συνηθισμένες διαταραχές πρόσληψης τροφής είναι η ψυχογενής ανορεξία, η ψυχογενής βουλιμία και η ψυχαναγκαστική υπερφαγία. Οι διαταραχές πρόσληψης τροφής χαρακτηρίζονται από ακραία συναισθήματα, σκέψεις και συμπεριφορές σχετικά με τη λήψη τροφής, το βάρος και την εικόνα του σώματος.

Ευχαριστούμε πολύ για την άμεση ανταπόκρισή τους στην πρόσκλησή μας.