Παρακολούθηση ομιλίας του δόκτορα Κριμιζή

Αντιπροσωπεία μαθητών του σχολείου μας παρακολούθησε σήμερα το βράδυ, στην Παναγία Φανερωμένη,  την τόσο ενδιαφέρουσα ομιλία του αστροφυσικού επιστήμονα δόκτορα Κριμιζή,

η οποία ήταν κατατοπιστική, απόλυτα κατανοητή και είχε να δώσει στους μαθητές και τις μαθήτριες, όχι μόνο γνώσεις, αλλά και έμπνευση για το μέλλον τους.

Ο διακεκριμένος επιστήμονας τον Οκτώβριο του 2017 έλαβε από τη Διεθνή Ακαδημία Αστροναυτικής το «Βραβείο Φον Κάρμαν» για την πολυετή του προσφορά στο πεδίο αυτό της ανθρώπινης γνώσης.

Ο Σταμάτης Κριμιζής υπήρξε επικεφαλής ερευνητής σε πέντε αποστολές της NASA, ενώ σήμερα είναι Ομότιμος Διευθυντής Διαστημικών Προγραμμάτων του Πανεπιστημίου Johns Hopkins.

Είναι ο πρώτος διευθυντής της νεοσύστατης διαστημικής ελληνικής υπηρεσίας.

Συγχαρητήρια στον πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών «Απολλωνία» για τη διοργάνωση και στα παιδιά μας που αφιέρωσαν χρόνο για να την παρακολουθήσουν.