Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

School

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου  κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση 143571/Γ4/10-09-2014. Κατά το τρέχον σχολικό έτος ορίστηκε η 6η  Οκτωβρίου με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».  Με απόφαση του Συλλόγου καθηγητών αυτή την ημέρα πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις από κοινού με το ΕΠΑΛ Τήνου ως εξής:

• Συγκέντρωση των μαθητών μετά την πρωινή προσευχή στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων των διδακτηρίων και ανάγνωση σχετικού με την ημέρα κειμένου του Υπουργού Παιδείας και του Δήμου Τήνου
  •  Ομιλία του καθηγητή Φυσικής Αγωγής του ΓΕΛ κ. Παναγιώτη Μπουζαλάκου
  • Προβολή video σχετικού με το θέμα
  • 9.00΄-13.30΄ αθλητικές δραστηριότητες στο προαύλιο των Λυκείων και στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, στις οποίες δόθηκε έμφαση στη συμμετοχή και όχι στη νίκη

Οι μαθητές είχαν να επιλέξουν ανάμεσα σε τέσσερα  αθλήματα (Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Βόλεϊ και Πινγκ Πονγκ). Οι ομάδες στα ομαδικά αθλήματα ήταν μικτές, με αγόρια και κορίτσια. Μάλιστα ο ενθουσιασμός των κοριτσιών ήταν έκδηλος κατά τη συμμετοχή τους στο ποδόσφαιρο. Στο τέλος της ημέρας κανείς δεν έφυγε απογοητευμένος, αφού η συμμετοχή ήταν το ζητούμενο και όλοι οι μαθητές ευχαριστήθηκαν παίζοντας στο σχολείο τους με μία ημέρα χωρίς διάβασμα, αλλά γεμάτη κίνηση.

Athlitismos (1)

Athlitismos (2)