ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ
Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Γ και της Β τάξης και της Δράσης Αξιολόγησης της Σχολικής μονάδας ”Σχολείο και Οικογένεια”’ ,οι μαθητές όλων των τάξεων πραγματοποίησαν εργαστήρια μαγειρικής, κατασκευής λαμπάδων και πασχαλινών εδεσμάτων, με την καθοδήγηση της κας Σάκκου Ελισάβετ και σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Στη συνέχεια διέθεσαν τα προϊόντα τους στον Ερυθρό Σταυρό , αλλά και σε φορείς της τοπικής κοινωνίας για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Ευχαριστούμε θερμά το ΕΠΑΛ Νέας Ζίχνης ,που διέθεσε τους χώρους καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες για την συνεργασία και την πολύτιμη αρωγή τους.
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΓΩΤΟΥ ΚΡΙ ΚΡΙ
Την Τετάρτη 17/4/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη σε σύμπραξη-συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο της Νέας Ζίχνης της Α Γυμνασίου στο Μουσείο Παγωτού ΚΡΙ ΚΡΙ . Η επίσκεψη είχε στόχο την ενθάρρυνση των μαθητών στην καλλιέργεια της νεανικής και νεοφυούς επιχειρηματικότητας, της καταναλωτικής συνείδησης και της αναγνώρισης των συγκριτικών πλεονεκτημάτων του τόπου μας. Παράλληλα, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων και με αφορμή το αλληγορικό παραμύθι ”Η Εχθρόπιτα” , οι μαθητές ασχολήθηκαν με το θέμα των μεταξύ τους σχέσεων και συγκρούσεων. Θέλοντας να ενδυναμώσουν τις
μεταξύ τους σχέσεις και να ακολουθήσουν τις οδηγίες του παραμυθιού είχαν την ευκαιρία να βιώσουν (κατά αντιστοιχία με την ΄΄εχθρόπιτα ΄΄ του παραμυθιού) τα οφέλη της΄΄παγωτόπιτας΄΄, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες.
Υπεύθυνες εκδρομής: Δομουχτσή Ευαγγελία, Διευθύντρια
Σάκκου Ελισάβετ, Μαθηματικός
Ενδοσχολική επιμόρφωση-Σύμπραξη με το ΕΠΑΛ Νέας Ζίχνης
Την Πέμπτη 04/04/2024 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Υπολογιστική σκέψη με web2 εργαλεία και δημιουργία blog στο ΠΣΔ» από την Διευθύντρια του Γυμνασίου κ. Δομουχτσή Ευαγγελία και την εκπαιδευτικό του ΕΠΑΛ κ. Μάσιου Στυλιανή. Η επιμόρφωση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου είχε διάρκεια τρεις ώρες και την παρακολούθησαν όλα τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης, του ΕΠΑΛ Νέας Ζίχνης και του ΓΕΛ Νέας Ζίχνης .
Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα
Το τριήμερο 28,29 και 30 Μαρτίου 2024 το Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή της Γ τάξης στα Ιωάννινα, με υπεύθυνες καθηγήτριες την κα Σάκου Ελισσάβετ και την κα. Παπαευαγγέλου Καλλιόπη. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μία περιοχή με ιδιαίτερο ιστορικό, αρχαιολογικό αλλά και περιβαλλοντικό ενδιαφέρον, αλλά συγχρόνως και με μοναδικό φυσικό κάλλος. Η εκδρομή περιλάμβανε στάσεις στο Μέτσοβο και στο τεχνητό φράγμα Σερβίων ,καθώς και ξεναγήσεις σε σημαντικά αξιοθέατα της πόλης των Ιωαννίνων.
«Μουσική και Κοινότητα: Προσφέροντας πολιτισμό»
Κρίθηκε σκόπιμο τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024 να δοθεί έμφαση στην διεύρυνση των ενδιαφερόντων των μαθητών, στον εμπλουτισμό των ερεθισμάτων που δέχονται, στην ομαλή κοινωνικοποίησή τους, την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων και ταυτόχρονα στην ευαισθητοποίησή τους.
Στα πλαίσια αυτά το Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κα Κάργιου Κατερίνα διοργάνωσε στα πλαίσια προγράμματος “Μουσική και Κοινότητα: Προσφέροντας Πολιτισμό” τη δημιουργία ενός κοινού τραγουδιού, σε συνεργασία με το ΕΕΕΕΚ Σερρών. Στόχοι του προγράμματος είναι ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η αποδοχή και η συνεργασία ατόμων με αναπηρία καθώς και η απομάκρυνση προκαταλήψεων και στερεοτύπων από τη σχολική κοινότητα. Για το σκοπό αυτό πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών από το ΕΕΕΕΚ Σερρών, με συνοδεία των Καθηγητών τους, στο Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 και τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024. Οι μαθητές και από τα δύο σχολεία παρουσίασαν τον εαυτό τους στην ομάδα, αλληλεπίδρασαν εποικοδομητικά, συνεργάστηκαν και κατέγραψαν στον πίνακα λέξεις και φράσεις που θα επιθυμούσαν να έχει το τραγούδι τους. Στη συνέχεια φιλοξενήθηκαν από τους υπεύθυνους Καθηγητές της δράσης αξιολόγησης της σχολικής μονάδας “Σχολείο και Κοινότητα” και την Διευθύντρια του Γυμνασίου Κα Δομουχτσή Ευαγγελία. Αξίζει να σημειωθεί ότι η συμπεριφορά των μαθητών και από τα δύο σχολεία υπήρξε υποδειγματική.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος και του άξονα «Σχολείο και Κοινότητα» με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κα. Αλέξη Μαρία, κα. Κάργιου Κατερίνα και κα. Κίρτα Ελένη, η Β τάξη του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης επισκέφθηκε την Τρίτη, 16/04/2024, το ΕΕΕΕΚ Σερρών, προκειμένου τα παιδιά της χορωδίας του Γυμνασίου μας, μαζί με τα παιδιά του ΕΕΕΕΚ, να πραγματοποιήσουν μουσική πρόβα για τη μελλοντική συναυλία τους και ταυτόχρονα να γνωρίσουν και να ξεναγηθούν στους χώρους του ΕΕΕΕΚ.
Αρχικά, ο Διευθυντής του ΕΕΕΕΚ, κ. Λάσκαρης Κωνσταντίνος, μας καλωσόρισε στο Σχολείο και μας ενημέρωσε για τις διαφορές ενός Γενικού Γυμνασίου ή Λυκείου σε σχέση με το ΕΕΕΕΚ, όσον αφορά το Αναλυτικό Πρόγραμμα και τις δεξιότητες που αποκτούν οι μαθητές μέσα από δραστηριότητες και μαθήματα. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας επισκέφθηκαν τις τάξεις του σχολείου, τη βιβλιοθήκη, τις τρεις αίθουσες χαλάρωσης που είναι προσφορά του ιδρύματος Στ. Νιάρχου, τα γραφεία των Κοινωνικών Λειτουργών , των Ψυχολόγων , των Λογοθεραπευτών, των Εργοθεραπευτών, το Εργαστήρι Αγγειοπλαστικής , το Εργαστήρι Κηροπλαστικής και την Αίθουσα της Μουσικής με την ποικιλία μουσικών οργάνων. Απόλαυσαν τις κεραμικές κατασκευές των μαθητών του ΕΕΕΕΚ και τις λαμπάδες που έχουν κατασκευάσει, ενόψει του Πάσχα, αλλά και τους πίνακες ζωγραφικής που έχουν φιλοτεχνήσει και εντυπωσιάστηκαν με το αποτέλεσμα των προσπαθειών τους.
Μετά την πρόβα των μαθητών που συμμετέχουν στη χορωδία, οι μαθητές μας έπαιξαν για λίγο στο εξοπλισμένο Γυμναστήριο και εισέπραξαν καταπληκτική φιλοξενία, καθώς τους προσφέρθηκε πρωινό στο Εστιατόριο του Σχολείου. Τέλος, επισκέφτηκαν τα θερμοκήπια, στα οποία οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ καλλιεργούν διάφορα φυτά, καθώς και τους εξωτερικούς χώρους του σχολείου.
Τέλος εκπαιδευτικοί και μαθητές ευχαριστήσαμε το εκπαιδευτικό προσωπικό για την εξαιρετική φιλοξενία τους, χαιρετήσαμε τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ που χάρηκαν πολύ με την επίσκεψη μας και δώσαμε το επόμενο ραντεβού για το Μάιο στα δικά μας μέρη…
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Μια υπέροχη βραδιά αφιερωμένη στον Σταύρο Ξαρχάκο χάρισαν οι μαθητές του Γυμνασίου μας, σε συνεργασία με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Σερρών σε γονείς και εκπαιδευτικούς, καθώς και στο κοινό της Νέας Ζίχνης Σερρών, την Τετάρτη στις 22 Μαΐου 2024. Οι μαθητές και των δύο σχολείων επισφράγισαν την υπέροχη συνεργασία που είχαν εδώ και τέσσερις μήνες στα πλαίσια του προγράμματος « Μουσική και κοινότητα: Προσφέροντας Πολιτισμό » με αυτήν τη συναυλία και συγκίνησαν με τη συνέπεια και τον ενθουσιασμό τους. Έδειξαν ότι στο χώρο του σχολείου δεν έχουν θέση ο αποκλεισμός, οι προκαταλήψεις, αλλά ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η αποδοχή και η συνεργασία, καθώς και η απομάκρυνση κάθε είδους προκαταλήψεων και στερεοτύπων από τη σχολική κοινότητα. Η υπέροχη αυτή προσπάθεια είχε την αμέριστη υποστήριξη, καθοδήγηση και αρωγή της κυρίας Κάργιου Κατερίνας, εκπαιδευτικού μουσικής του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης, στην οποία αξίζουν θερμά συγχαρητήρια. Την εκδήλωση προλόγισε η Διευθύντρια του Γυμνασίου κυρία Δομουκτσή Ευαγγελία, ενώ μας τίμησαν με την παρουσία τους από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Σερρών, ο Προϊστάμενος, κύριος Σωτηριάδης Δημήτριος, ο οποίος και συγχάρηκε τα παιδιά στο τέλος της εκδήλωσης, πρώην αιρετά στελέχη της Δευτεροβάθμιας, ο Διευθυντής του ΕΕΕΕΚ Σερρών, κύριος Λάσκαρης Κωνσταντίνος, καθώς και οι τοπικές αρχές της Νέας Ζίχνης, ο Δήμαρχος κύριος Μπόζις Παντελής και ο πατήρ Βασίλειος, εκπρόσωπος της Μητρόπολης Ζιχνών και Νευροκοπίου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και σε όλους τους γονείς που παρευρέθηκαν στην εκδήλωση. Τους ευχαριστούμε όλους για την παρουσία τους.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Μαθητικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας
Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν για τρίτη χρονιά φέτος στους 7 ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας, τους οποίους διοργανώνει ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης Φιλολόγων Κ.
Μακεδονίας. Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε δύο φάσεις διαδικτυακά, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 η προκριματική και την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 η τελική. Σκοπός της δράσης είναι να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών του Γυμνασίου για τη νεοελληνική γλώσσα, και να διευρυνθούν οι γλωσσικοί τους
ορίζοντες μέσα από παιγνιώδεις, δημιουργικές και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες σε ένα σύγχρονο ψηφιακό περιβάλλον.
Συμμετοχή του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης στο Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ «KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ»
Στα πλαίσια του Προγράμματος «Πρώτες Βοήθειες στο χώρο του σχολείου», το Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης Σερρών με υπεύθυνες τις Καθηγήτριες κα. Κίρτα Ελένη και Αλέξη Μαρία, συνοδό την κα Κίρτα και συμμετέχοντες τους μαθητές, Γκιργκίρη Ευαγγελία και Δελόγλου Αλέξανδρο, της Β τάξης, συμμετείχε στον πρωτοπόρο και εξαιρετικά επιτυχημένο Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ Παγκόσμιας καινοτομίας που διοργάνωσε η Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών «KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ» το Σάββατο, 13 Απριλίου 2024, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δημαρχείου Πυλαίας Χορτιάτη Θεσσαλονίκης. Στο διαγωνισμό πήραν μέρος αθλητές/-τριες ΚΑΡΠΑ από 160+ Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Χώρας, με φυσική συμμετοχή 1.000 και περισσότερων αθλητών/-τριών, εκπαιδευτικών, γονέων, εθελοντών και επίσημων προσκεκλημένων.
Οι μαθητές του Γυμνασίου μας, κατά τη διάρκεια του Διαγωνισμού, είχαν την δυνατότητα να φορέσουν ειδικά γυαλιά προσομοίωσης ενός πιθανού περιστατικού, να προπονηθούν στις θωρακικές συμπιέσεις, κάνοντας χρήση της καθοδηγούμενης κάρπα, σε χώρο με δεκάδες προπλάσματα και εκπαιδευτές του kidssavelives. Στη συνέχεια, διαγωνίστηκαν συνολικά σε τέσσερα (4) λεπτά ΚΑΡΠΑ (30 θωρακικές συμπιέσεις – 2 εμφυσήσεις διάσωσης mouth to mouth εναλλάξ) τα 2 πρώτα λεπτά διαγωνίστηκε ο Αλέξανδρος και τα 2 επόμενα η Ευαγγελία και συγκέντρωσαν ποσοστό επιτυχίας 98% για τον τρόπο με τον οποίο έκαναν τις θωρακικές συμπιέσεις και τις εμφυσήσεις. Οι μαθητές μας για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό πήραν μπλούζες με το λογότυπο του φορέα, χρυσά μετάλλια και βεβαιώσεις συμμετοχής.
Στους συμμετέχοντες μαθητές δίνονται ισχυρά κίνητρα για να αναπτύξουν και να υιοθετήσουν έννοιες για την υπόλοιπη ζωή τους, όπως το να ενεργούν με σκοπό το «αἰὲν ἀριστεύειν», να διακατέχονται από το πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, αλλά και γενικότερα να διαβιούν με εθελοντισμό και αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο.\
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΘΙΣ στα πλαίσια εορτασμού της Πανελλήνιας σχολικής ημέρας Φιλοζωίας
-Στα πλαίσια της δράσης αξιολόγησης της σχολικής μονάδας « Σχολείο και Κοινότητα » και ταυτόχρονα εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας των Ζώων, η Γ τάξη του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης επισκέφτηκε το ΚΕΘΙΣ Σερρών ( Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών ), την Τετάρτη, στις 3 Απριλίου 2024, με υπεύθυνες Καθηγήτριες την Κα Αλέξη Μαρία και την Κα Κάργιου Κατερίνα. Μας υποδέχτηκε η Κα Λίγκα Μαρία, εθελόντρια, η οποία μας ξενάγησε στις εγκαταστάσεις του ΚΕΘΙΣ, στον κλειστό χώρο που γίνονται οι θεραπευτικές συναντήσεις ατόμων που πάσχουν από κινητικά προβλήματα, αυτισμό, νοητικά και ψυχολογικά προβλήματα, στους χώρους που διαμένουν τα ζώα και σιτίζονται, καθώς και στον υπέροχο αύλειο χώρο του ΚΕΘΙΣ. Μας μίλησε για τα οφέλη που αποκομίζουν στην υγεία τους άνθρωποι που πάσχουν από κινητικά προβλήματα και συγκεκριμένα μας μίλησε για άτομα που πάσχουν από το αυτοάνοσο νόσημα σκλήρυνση κατά πλάκας. Επίσης τόνισε την αξία του εθελοντισμού, της αγάπης και προσφοράς στο συνάνθρωπο, ενώ μας μίλησε για τις δυσκολίες συντήρησης που αντιμετωπίζουν και τις χορηγίες που τους δίνουν τη δυνατότητα να συνεχίζουν το υπέροχο έργο τους. Γοήτεψε τα παιδιά με την απλότητα, την αμεσότητα και την καλοσύνη της, ενώ ταυτόχρονα μας σύστησε κάποιους από τους συνεργάτες της, τον Κο Ηλία Παπαδόπουλο, επίσης εθελοντή και την Κα Ειρήνη, εργοθεραπεύτρια, η οποία μίλησε στα παιδιά για τον αυτισμό και τους παρέδωσε μάλιστα και μαθήματα ιπποκομίας. Κάποιοι μαθητές μας φρόντισαν τα ζώα υπό την καθοδήγησή της, ενώ κάποιοι άλλοι τα τάισαν στους χώρους που προαυλίζονται. Γνωρίσαμε από κοντά άτομα που έρχονται για θεραπευτική ιππασία, τα οποία μας μίλησαν για τη βελτίωση που έχουν δει στην υγεία τους μετά από μια σειρά επισκέψεων στο ΚΕΘΙΣ. Η Κα Μαρία στη συνέχεια μας σύστησε στα οκτώ υπέροχα τετράποδα που απαρτίζουν το σύλλογο, τον Μαξ, τη Σούμα, την Πηνελόπη, τον Τζέρυ, την Αίθρα, τη Μπέλλα, τον Άλπενσταρ και την Μπάμπω, το πιο γέρικο άλογο του συλλόγου, το οποίο είναι υπέργηρο, έφτασε στα χέρια τους σε άθλια κατάσταση, σκελετωμένο και χάρη στις φροντίδες και στην αγάπη τους επιβιώνει παρά την έκπληξη όλων. Επίσης μας γνώρισε στα πολύ κοινωνικά γαϊδουράκια τους, που είχαν όρεξη για πολλά χάδια και προσοχή.
Οι μαθητές μας έδειξαν την ευαισθησία τους ενισχύοντας το ΚΕΘΙΣ με την αγορά κάποιων συμβολικών αντικειμένων,( κούπες, μολύβια, διακοσμητικά κεριά κ.α.), καθώς και με την αγορά χυμών και παγωτών, ενώ η συμπεριφορά τους ήταν πραγματικά υποδειγματική. Επιπροσθέτως μαθητές και εκπαιδευτικοί χαρήκαμε τον υπέροχο καιρό κάνοντας τη βόλτα μας στον τεράστιο χώρο και χαρήκαμε και τα άλλα ζώα, αρκετά σκυλιά, γατιά και κότες που ανήκουν στο ΚΕΘΙΣ. Τους ευχαριστούμε όλους για την ενημέρωση, την ξενάγηση και τη φιλοξενία τους.