Άρθρα για 6, Μάιος 2014

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 9η ενότητα Ταξίδι στο μαγικό κόσμο του διαστήματος

Α΄ Εισαγωγικά Κείμενα Κείμενο 3 Ταξίδι στο Γαλαξία Αν δε στηρίξεις το ένα σου πόδι έξω από τη Γη ποτέ σου δε θα μπορέσεις να σταθείς επάνω της Οδυσσέας Ελύτης, Μαρία Νεφέλη, εκδ. Ίκαρος, 1980 Α. Ο δικός μας Γαλαξίας Όλα τ’ άστρα, που βλέπουμε κάθε βράδυ στον ουρανό ανήκουν στην ξεχωριστή μεγάλη οικογένεια άστρων του… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενότητα 8 Μπροστά στο μέλλον Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου

Α. Εισαγωγικά κείμενα Kείμενο 4 Η νέα γενιά […] Για τη σημερινή νέα γενιά λέγεται ότι πρόκειται για μάζα καθοδηγούμενη, χωρίς όνειρα –εκτός από αυτά ενός κινητού κι ενός αυτοκινήτου–, που ζει με Ρουβά και «Big Brother» και άλλα πολλά που τα γνωρίζετε. Φυσικά και υπάρχει αυτή η κατηγορία παιδιών, όπως πάντα υπήρχαν τα αντίστοιχα σε κάθε γενιά. Η… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 7η Ενότητα Τέχνη: Graffiti – Απόψεις μαθητών Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου

Graffiti είναι ένας τρόπος για να εκφράσουν οι δημιουργοί τα συναισθήματα τους. Είναι ένα είδος τέχνης. Παρόλα αυτά πολλές φορές τα graffiti δεν είναι έργα τέχνης,  αλλά μουντζούρες στους τοίχους και συνθήματα που αποτελούν βανδαλισμό. Σε ένα χώρο που υπάρχουν άδειοι τοίχοι, τα καλλιτεχνικά graffiti, ανεβάζουν την διάθεση των ανθρώπων και  ξεχνούν  τα προβλήματα. Παράδειγμα:… (συνέχεια…)