Άρθρα για 11, Μάιος 2014

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάβρα: Ένα χωριό ανθίζει….
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διδάσκοντας οικολογική συνείδηση στους νέους (Πλωτά χωριά-Τανζανία)
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από το Μπιγκ Μπανγκ μέχρι σήμερα: Μια προσομοίωση της συμπαντικής εξέλιξης

Την πιο ολοκληρωμένη εξομοίωση της εξέλιξης του σύμπαντος παρουσίασε μια ομάδα Αμερικανών και Γερμανών αστροφυσικών.Πρόκειται για την λεπτομερέστερη «μοντελοποίηση» του σύμπαντος που έχει δημιουργηθεί μέχρι σήμερα. Το βίντεο «Illustris», πέρα από την επιστημονική του διάσταση, αποτελεί και μια εντυπωσιακή απεικόνιση του σύμπαντος με αρχή «λίγο» μετά το Μπινγκ Μπανγκ και κατάληξη την εικόνα του σύμπαντος… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Bullying Η αδιαφορία δεν είναι λύση…
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο O κόσμος μας στέλνει σκουπίδια, εμείς στέλνουμε πίσω μουσική

O κόσμος μας στέλνει σκουπίδια, εμείς στέλνουμε πίσω μουσική Σε μια φτωχογειτονιά της Παραγουάης, όπου ένα βιολί κοστίζει περισσότερο από ένα σπίτι, ανθίζει μια ιδιόμορφη ορχήστρα. Κλασικά μουσικά όργανα φτιαγμένα από σκουπίδια (δοχεία λαδιού, πεταμένα ξύλα, βαρέλια, σωλήνες), συνθέτουν τη Landfill Harmonic Orchestra.