Μια ορχήστρα στο σχολείο μας!!!

Στις 12/4/2024 υποδεχτήκαμε το quinteto Brassmania στην αυλή του σχολείου μας, που μας ταξιδεψε σε πολλά διαφορετικά μουσικά μονοπάτια.

viber image 2024 04 05 10 21 05 964 1

ΠΑΡΕΛΑΣΗ 25ης Μαρτίου

Πολλά μπράβο στους μαθητές της ΣΤ’ που με τον κύριο Βασίλη τον γυμναστή πήραν μέρος στην παρέλαση για την 25η Μαρτίου

parel

pare1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Αναδεικνύω την ιστορία της γειτονιάς μου / ΣΤ’

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θεματική την πολιτιστική κληρονομιά, αποφασίσαμε να αναδείξουμε στοιχεία της γειτονιάς μας.Σε μια από τις εξορμήσεις μας επισκεφθήκαμε το εκκλησάκι του Αγίου Ανδρέα ( τόπος μαρτυρίου της Αγίας Φιλοθέης) , το οποίο παρουσιάζει θρησκευτικό, αρχιτεκτονικό και ιστορικό ενδιαφέρον.

1708797087576
κίονας από παλαιό ναό όπου έχουν σκαλίσει τον σταυρό.

1708797087571
Το κολονάκι στο οποίο οι Τούρκοι έδεσαν και βασάνισαν την Αγία Φιλοθέη.

1708797087581
Ο Φώτης Κόντογλου αγιογράφησε τον ναό. Εδώ το πρόσωπο του στην ασπίδα του Ρωμαίου

Παγκόσμια ημέρα μητρικών γλωσσών. / 21 Φεβρουαρίου

Στην τάξη ΣΤ’:

Παγκόσμια ημέρα μητρικών γλωσσών. Η λέξη “γλώσσα” στα βουλγαρικά, πολωνικά, ρουμανικά, αλβανικά, Αιθιοπίας,Νιγηρίας, ουκρανικά, γεωργιανά, αραβικά!

Όπως και άλλες λέξεις που αποφασίσαμε να γράψουμε…

Η Μαριάμι από την Γεωργία

Ο Χάμντι από την Αίγυπτο.
Η Αγγελική από την Αιθιοπία.

Τα παιδιά της Ε2 τάξης φτιάχνουν στολίδια.

Τα παιδιά της Ε2 τάξης…κατασκεύασαν με μεγάλη χαρά χιονόμπαλες και χριστουγεννιάτικα στολίδια

ε1

ε2

ε3

ε4

για το δέντρο!! Μετά από τόση “δουλειά” … ήταν όλα τα παιδιά έτοιμα, να γιορτάσουν τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά!