Από την ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π. ΚΑΙ Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ -Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α’ ΑΘΗΝΑΣ -ΤΜΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ παραλάβαμε την παρακάτω Απόφαση με Αρ. Πρωτ. 4598/8-11-2010 με Θέμα: «Προκήρυξη κενών οργανικών θέσεων Δημοτικού Σχολείου Διαπολιτισμικής Εκπ/σης» που υπογράφει ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Α΄ Δ/ΝΣΗΣ Π.Ε. ΑΘΗΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Α Π Ο Φ Α Σ Η

ΘΕΜΑ: «Προκήρυξη κενών οργανικών θέσεων Δημοτικού Σχολείου Διαπολιτισμικής Εκπ/σης»

Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης της Α’ Δ/νσης Π.Ε. Αθήνας

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις των άρθρων 34, 35, 36 παρ. 2 του Ν.2413/96                  (ΦΕΚ 124/Α/1996) «Η Ελληνική Παιδεία στο εξωτερικό, η Διαπολιτισμική Εκπ/ση και άλλες διατάξεις».
  2. Την αριθμ. Φ.10/221/Γ1/1236/11-9-1996 απόφαση ΥΠ.Ε.Π.Θ.               (ΦΕΚ 874/17-9-1996 τ. Β’) με την οποία μετατράπηκαν δημόσια σχολεία σε σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης
  3. Την με αριθμό 114163/Δ2/14-10-2004 (ΦΕΚ 1592/25-10-2004 τ.Β’) Υπουργική Απόφαση  «Διαδικασίες και προϋποθέσεις μετάθεσης εκπ/κών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης σε Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπ/σης»
  4. Την αριθμ. 140345/Δ1/8-11-2010  εγκύκλιο  του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
  5. Το με αριθμ. πρωτ. 3892/8-11-2010 έγγραφο του 1ου Γραφείου Π.Ε. Α’ Διεύθυνσης Αθήνας σχετικά με τις ανάγκες σε διδακτικό προσωπικό του 87ου Δ.Σ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αθηνών.

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Προκηρύσσονται δύο (2) οργανικές θέσεις δασκάλων.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετάθεση, σύμφωνα με την παραπάνω Υπουργική απόφαση, έχουν οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν ένα (1) έτος υπηρεσίας στην κατεχόμενη οργανική θέση, μέχρι 31/8/2011.

Κατά τις μεταθέσεις προτιμούνται όσοι έχουν επιπλέον τα παρακάτω προσόντα κατά σειρά προτεραιότητας:

α. Ειδίκευση σε θέματα διδ/λίας της Ελληνικής ως δεύτερης ή ξένης   γλώσσας.

β. Μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακές σπουδές σε θέματα Διαπολιτισμικής

Αγωγής.

γ. Μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακές σπουδές σε επιστήμες της Αγωγής.

δ. Μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο διδ/λίας τους.

ε. Διδακτική εμπειρία σε σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπ/σης

ζ. Διδακτική εμπειρία σε Τάξεις Υποδοχής ή Φροντιστηριακά Τμήματα.

η. Βεβαιώσεις παρακολούθησης επιμορφωτικών σεμιναρίων σε θέματα     Διαπολιτισμικής Εκπ/σης που πραγματοποιήθηκαν από το ΥΠ.Ε.Π.Θ ή συνεργαζόμενους μ’ αυτό φορείς.

Επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών του παραπάνω σχολείου         προέρχεται από την Ελλάδα  δεν απαιτείται γνώση ξένης γλώσσας.

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν την αίτηση μετάθεσης με τα απαραίτητα   δικαιολογητικά  στα Γραφεία Π.Ε και τις Διευθύνσεις Π.Ε. που ανήκουν οργανικά μέχρι 30-11-2010.

Τα Γραφεία και οι Δ/νσεις θα υποβάλλουν τις αιτήσεις στο Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων – Δ/νση Προσωπικού Π.Ε.     Τμήμα Γ’ μέχρι 20 Δεκεμβρίου 2010.