Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 24-03-2021

25Η      ΜΑΡΤΙΟΥ   –    ΔΙΠΛΗ   ΓΙΟΡΤΗ

Ο  Ελληνισμός  τιμά  την  ημέρα  της  διπλής  λευτεριάς  από  τη σκλαβιά της αμαρτίας και από τον τουρκικό ζυγό.  Μεγάλες στιγμές της ανθρωπότητας, σταθμοί  δόξας και μεγαλείου αλλά και ορόσημα ιστορίας. Από τη μια έχουμε το πανευφρόσυνο πανηγύρι για την Ορθοδοξία  μας και από την άλλη την Εθνική γιορτή για την Ελλάδα μας.

Το  διπλό νόημα της 25ης Μαρτίου δημιουργεί ευθύνες επαγρύπνησης, διπλό καθήκον διαφύλαξης του λυτρωμού της ψυχής, αλλά και της λευτεριάς της Πατρίδας. Βιγλάτορες και ακρίτες, αγωνιστές και ήρωες μας θέλει ξανά τούτη η μέρα. Κι όσοι οι ύμνοι οι δοξαστικοί και οι ευχαριστίες από τα χείλη των ορθόδοξων Ελλήνων τη μεγάλη κι  Άγια μέρα,  τόση και η περίσκεψη και η περισυλλογή,  βαθιά κι από καρδιάς για όσα  πέρασε, όσα περνά και θα περάσει αυτός ο τόπος κι ο λαός, « για του Χριστού τη Πίστη την  Αγία και της Πατρίδας την Ελευθερία»!!!

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!!

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 28-02-2021

ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΜΑΤΟΣ

Σας ενημερώνουμε, ότι οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθούν φέτος από 1 έως 20  Μαρτίου.

Σας γνωρίζουμε, ότι τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015  έως  31-12-2015.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ   ΕΓΓΡΑΦΗΣ

α.    Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, το οποίο  θα αναζητηθεί από τη σχολική μονάδα.

β.    Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού ( Β.Υ.Π.),   όπου  φαίνεται ότι  έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ.     Το Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή  (Α. Δ. Υ. Μ.).

δ.   Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

ε. Βεβαίωση φοίτησης παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.

• Οι εγγραφές των αλλοδαπών μαθητών μπορούν να γίνουν με προσκόμιση ληξιαρχικής πράξης γέννησης . Όλα τα έγγραφα θα πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.
  • Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς, να προσέρχονται στο σχολείο λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης κατόπιν επικοινωνίας.

Επικοινωνία   με   το   Σχολείο:

6945411233

dimarm@sch.gr

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 24-12-2020

Την άγια νύχτα τη Χριστουγεννιάτικη – ποιος δεν το ξέρει; –

των Μάγων κάθε χρόνο τα μεσάνυχτα λάμπει τ’ αστέρι.

Κι’ όποιος το βρει μες  στ’ άλλα αστέρια ανάμεσα και δεν το χάσει

σε μια άλλη Βηθλεέμ ακολουθώντας το μπορεί να φτάσει!!!

Γεώργιος  Δροσίνης

Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος!!!

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 22-11-2020

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 17-11-2020

Γνωρίζουμε και κατασκευάζουμε τα δικά μας μουσικά όργανα!!!!

0

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Δραστηριότητες του σχολείου μας | , στις 06-11-2020

Στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής, οι μαθητές της Γ-Δ Τάξης και της Ε Τάξης κατασκευάζουν με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού μουσικής  του σχολείου μας-αυτοσχέδια μουσικά όργανα!!!

Στόχος αυτής της δραστηριότητας ,είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τα μουσικά όργανα, να αναπτύξουν  τη δημιουργικότητά τους και τη φαντασία τους και να εξασκήσουν  τις δεξιότητές τους.

Επίσης προάγεται και η ιδέα της ανακύκλωσης, εφόσον τα υλικά που χρησιμοποιούμε, προσπαθούμε να είναι από το σπίτι των παιδιών και όχι να αγοράζονται!

Τον μήνα Οκτώβριο με τους μαθητές της Έ Τάξης κατασκευάσαμε τον ‘’Αυλό του Πάνα’’, πνευστό μουσικό όργανο, διαδεδομένο στην αρχαία Ελλάδα, αποτελούμενο από πολλούς  αυλούς διαφορετικού μήκους.

Τα παιδιά έφεραν καλαμάκια πλαστικά, σελοτέιπ και το ψαλίδι τους!!!

Και ιδού τα αποτελέσματά μας!!!!

ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ – ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 12-09-2020

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο!

Σας ενημερώνουμε, ότι  ο αγιασμός του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου  Άρματος, θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14  Σεπτεμβρίου και ώρα 11:30  στο προαύλιο του σχολείου. Κατά τον αγιασμό, θα παρευρεθούν στον αύλειο χώρο μόνο οι γονείς του Νηπιαγωγείου και της Πρώτης τάξης. Παρακαλούμε, να κρατηθούν οι  ανάλογες αποστάσεις.

Από την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου έως και την Παρασκευή  18 Σεπτεμβρίου, το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου θα αρχίζει στις  8:15  και θα λήγει στις 13:15.

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί

του Δημοτικού Σχολείου Άρματος

« Η  παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τα αγαθά φέρει.»

Η μόρφωση, όπως ακριβώς μια εύφορη γη,  φέρνει όλα τα καλά.

Σωκράτης

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 26-06-2020

«Παιδιά αγγελούδια ψέλνουν τραγούδια στο καλοκαίρι. Θεού χαρά».  Κωστής Παλαμάς

Καλό καλοκαίρι, με υγεία και χαρά, στους μαθητές μας, στις οικογένειές τους και στους εκπαιδευτικούς μας!!!

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 23-05-2020

Συγγραφέας: 4/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 15-05-2020