Καλοκαιρινές animation cards

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ(Πληροφορική) αξιοποίησαν τη διαδικτυακή εφαρμογή iwishyouto.com και δημιούργησαν animation – cards με καλοκαιρινές ευχές!
Ενδεικτικά σας παρουσιάζουμε μερικές από τις δημιουργίες των μαθητών/τριών μας και ευχόμαστε σε όλους ένα καλό και ξεκούραστο καλοκαίρι!!!!

animation card Μαρία Ραφαηλία Δ1

animation card Μ Κ Δ2

animation card Παρασκευάς Δ2

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ….

Εμείς, οι μαθητές  και οι μαθήτριες του Β1 τμήματος,σας παρουσιάζουμε με πολλή χαρά την εφημεριδούλα μας!  Καλό καλοκαίρι!!!!

Λήψη αρχείου

Και οι μαθητές-μαθήτριες  του Δ2 τμήματος έφτιαξαν τη δική τους εφημερίδα.

Λήψη αρχείου

Δήμος Θηβαίων: Κλειστά τα δημοτικά σχολεία την Tετάρτη και την Πέμπτη λόγω επικείμενου καύσωνα

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΘΗΒΑΙΩΝ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του άρθρου 58 τουΝ.3852/2010.
2. Το άρθρο 94 παρ.4 περ.27 τουΝ.3852/2010

3. Το υπ’ αρ. 2500/22-06-2021 έγγραφο της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας.
4. Το υπ΄αριθ. 12/2021 έκτακτο δελτίο επιδείνωσης καιρού λόγω καύσωνα που εκδόθηκε από την Εθνική Μετεωρολική Υπηρεσία.
5. Τις επικρατούσες δυσμενείς συνθήκες λόγω καύσωνα, των μέτρων που πρέπει να τηρούνται λόγω της πανδημίας.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ

Το κλείσιμο των σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου Θηβαίων για την Τετάρτη 23 και Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021, λόγω καύσωνα.
Οι παιδικοί σταθμοί Θήβας και Βαγίων θα λειτουργήσουν κανονικά.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΘΗΒΑΙΩΝ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΗΒΑΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, το Σάββατο 5 Ιουνίου,ο Δήμος Θηβαίων διοργανώνει εκδήλωση στην πλατεία Αγίων Θεοδώρων στις 10:30 π.μ.

Καλούμε τους μαθητές  του Δημοτικού να συμμετάσχουν στον μαθητικό διαγωνισμό ζωγραφικής ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ τη ζωγραφιά που θα έχουν ετοιμάσει και με θέμα: «Ένα σκουπίδι ταξιδεύει στο νερό».

Θα δοθεί βραβείο για την καλύτερη ζωγραφιά και αναμνηστικά δώρα για τα υπόλοιπα παιδάκια.

Σας περιμένουμε!!!

15ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός: «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 15ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό: «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας» για την Ε΄και ΣΤ΄τάξη ο οποίος θα διεξαχθεί σε δύο διδακτικές ώρες την Παρασκευή 28 Μαίου 2021.
Η συμμετοχή των μαθητών/τριων της Ε΄και ΣΤ΄τάξης είναι προαιρετική.
Μετά την βαθμολόγηση των γραπτών η Ε.Μ.Ε. θα ενημερώσει για τα αποτελέσματα, και πιο συγκεκριμένα για το όνομα ή τα ονόματα σε περίπτωση ισοβαθμίας του μαθητή ή της μαθήτριας που είχε την καλύτερη επίδοση ανά τμήμα και τάξη, χωρίς να αναφέρει τη βαθμολογία κανενός μαθητή (τα ονόματα των βραβευομένων θα αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ, κατά σχολείο, τάξη και τμήμα).
Η Ε.Μ.Ε. μέσω των Παραρτημάτων της, σε συνεργασία με τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και τον Διευθυντή του κάθε σχολείου, θα οργανώσει εκδηλώσεις κατά τις οποίες θα απονείμει βεβαίωση συμμετοχής για όλους τους μαθητές που θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό και βραβείο διάκρισης στον μαθητή ή στους μαθητές με την καλύτερη επίδοση ανά τάξη και τμήμα.
Για την εξάσκηση των μαθητών  μπορείτε να βρείτε τα θέματα προηγούμενων διαγωνισμών «ΠΑΙΧΝΙΔΙ και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ/ ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ που είναι ​εδώ:

Εγγραφή μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στα Μουσικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς των μαθητών της Στ’ τάξης, σας επισυνάπτουμε την  εγκύκλιο που αφορά την εγγραφή των μαθητών στα Μουσικά Γυμνάσια.

Λήψη αρχείου

Εγγραφή Μαθητών της ΣΤ’ τάξης στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς των μαθητών της Στ’ τάξης, σας επισυνάπτουμε την εγκύκλιο που αφορά την εγγραφή των μαθητών στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια.

Επαναλειτουργία Σχολείου με self test

Χριστός Ανέστη! Χρόνια Πολλά σε όλους τους Μαθητές του Σχολείου μας και στις οικογένειές τους !!

Στις 10 Μαΐου επιστρέφουν στις τάξεις τους όλοι οι μαθητές της Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης με δήλωση τεστ, παράλληλα με τα ισχύοντα προληπτικά μέτρα. Πληροφορίες στο self-testing.gov.gr.

Τα σχολεία θα λειτουργήσουν μέχρι και την Παρασκευή 25 Ιουνίου 2021.

Το Ολοήμερο και η Πρωινή Ζώνη θα λειτουργήσουν κανονικά.

Bίντεο με τις οδηγίες για το self test:

Παρακαλούμε λάβετε γνώση του σχετικού ΦΕΚ.

Οι Ευχές μας!!!

Πασχαλινές κινούμενες κάρτες

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ(Πληροφορική) αξιοποίησαν τη διαδικτυακή εφαρμογή iwishyouto.com και δημιούργησαν animation – cards με πασχαλινές ευχές!
Ενδεικτικά σας παρουσιάζουμε μερικές από τις δημιουργίες των μαθητών/τριών μας:

κινούμενη κάρτα Χάρης Κ.

κινούμενη κάρτα Φαίδρα