Συγκέντρωση χρημάτων για τη «ΦΛΟΓΑ»

Ο καρκίνος ήταν μέχρι πριν μερικά χρόνια «η λέξη που δε λες». Σήμερα γνωρίζουμε πολλούς συμπολίτες μας που νόσησαν και θεραπεύτηκαν.

Καρκίνος: βαριά και δυσάρεστη λέξη και κατάσταση. Πόσο μάλλον αν πρόκειται για παιδί.

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας  και με αφορμή τη 15η Φεβρουαρίου που έχει οριστεί ως η ημέρα κατά του παιδικού καρκίνου μας ζητήθηκε να βοηθήσουμε  στη συγκέντρωση χρημάτων προκειμένου να ενισχυθεί ο Σύλλογος Γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια « ΦΛΟΓΑ». Το κάναμε με χαρά και πηγαινοφέρναμε έναν κουμπαρά από τάξη σε τάξη για μια εβδομάδα.

Λίγα ή πολλά τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία. Σημασία έχει η κίνηση και η ευαισθητοποίηση , μικρών και μεγάλων, στο θέμα. Φροντίζουμε και επισκεπτόμαστε τον γιατρό τακτικά μιας και η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

Η συγκομιδή της προσπάθειας θα ανακοινωθεί στους μαθητές στην πρωινή  συγκέντρωση της Τρίτης όταν ο σύλλογος θα σπάσει τον κουμπαρά.

Να είστε καλά και να προσέχετε τον εαυτό σας και τους οικείους σας …

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ

Γιατροί και νοσηλευτές των υγειονομικών υπηρεσιών της Θήβας επισκέφτηκαν την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020 τη σχολική μας μονάδα.

Χωρίστηκαν σε ομάδες και έκαναν πράξη αυτό που λέμε «ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ». Το γνωρίζουν καλά το αντικείμενο μιας και το επαναλαμβάνουν – με κάποιες βελτιώσεις- επί 2 χρόνια σε όποια σχολεία το επιθυμούν.

Έτσι, έγινε οδοντιατρικός έλεγχος και  έλεγχος εμβολίων και δόθηκαν ,εγγράφως, συμβουλές και οδηγίες στους γονείς των πρώτων τάξεων.

Έγινε ενημέρωση και συζήτηση πάνω στις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, την αποφυγή ατυχημάτων και την προστασία από τους ιούς και τα μικρόβια.

Ευχαριστούμε θερμά!

11η ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ

Την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου έγινε η απονομή των πτυχίων αγγλικής γλώσσας των μαθητών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας.

Η απονομή έγινε στον χώρο του 5ου Γυμνασίου στο οποίο φοιτούν πλέον οι μαθητές μας. Μαζί με το πτυχίο δόθηκαν και αναμνηστικά δώρα.

Να θυμίσουμε ότι η σχολική μας μονάδα οργανώνει την προετοιμασία για τις εξετάσεις με εθελοντική εργασία των εκπαιδευτικών αγγλικής γλώσσας, συγκεντρώνει πιστοποιητικά, παράβολα , φωτογραφίες και τα καταθέτει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» και στη Θήβα

Το παράρτημα Βοιωτίας της Ελληνικής  Μαθηματικής Εταιρείας διοργανώνει τον 2ο πρωτότυπο διαγωνισμό μαθηματικών ικανοτήτων «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ».

Σε αυτό τον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές των δημοτικών σχολείων από τις Β΄- ΣΤ΄ τάξεις.

Θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου (9.30-11 το πρωί) στο 8ο Δημοτικό Σχολείο της Θήβας και είναι απαραίτητη η προεγγραφή και η σχετική αίτηση.

Για περισσότερες πληροφορίες και κατάθεση των αιτήσεων μπορείτε να απευθυνέστε στους κ.κ. Κατσέλη Γεώργιο (6981029895) και Ζαχαρία Δήμητρα ( 6973998796).

Ιώσεις και σχολείο

Στην καρδιά του χειμώνα και οι ιώσεις κάνουν πάρτι.

Καθημερινές απουσίες μαθητών και εκπαιδευτικών.

• Οι ειδικοί συμβουλεύουν πότε πρεπει και πότε όχι οι μαθητές να έρχονται στο σχολείο.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου, στις 11 το πρωί στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας θα γίνει η βράβευση των μαθητών των δημοτικών σχολείων της περιφέρειας Θήβας που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας «Μαθηματικά και παιχνίδι 2018-19».

Από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας διακρίθηκαν οι μαθητές:

Ε ΤΑΞΗ

Χατζάρα Σωτηρία

Μασοκώστας Χρήστος

Σάλτας Κωνσταντίνος

ΣΤ  ΤΑΞΗ

Βεντούρη Παναγιώτα

Βρονταράς Ελευθέριος

Ζάντζα Αλεξάνδρα

Κόλλιας Φώτις

Νικολάου Δήμητρα

Ταίτζή Παυλίνα

ΠΡΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ

κ. Μελετίου Παγώνα

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά- για ακόμη μία χρονιά- φαρμακευτικού υλικού για τις ανάγκες του σχολείου μας.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ

ΠΡΟΣ

κ.κ. Δημήτρη Μπούτσικο- Έφη Θεοδώρου

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά 25 βιβλίων για τη δανειστική βιβλιοθήκη μας.

Να είστε σίγουροι ότι οι μαθητές μας θα πιάσουν το κουβάρι της ανάγνωσης από εκεί που το άφησαν τα δικά σας παιδιά όταν φοιτούσαν , μάθαιναν και έπαιζαν στους χώρους του σχολείου μας.

ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΠΡΟΣ

Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων

5ου Δ.Σχ. Θήβας

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά ενός σετ ρομποτικής για τη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης σε θέματα καινοτομίας και τεχνολογίας.

Επίσης, η τοποθέτηση μηχανισμών απολύμανσης, εντομοαπώθησης και αρωματισμού στις τουαλέτες του σχολείου βοηθά ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες λειτουργίας  και σεβασμού του χώρου.

Y.Γ. Οι φωτογραφίες είναι από  το πρώτο μάθημα ρομποτικής όπου δημιουργήσαμε με το σετ ρομποτικής που μας προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων, τον Milo, το ρομποτάκι εξερεύνησης του διαστήματος της NASA.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Καθημερινά, οι εκπαιδευτικοί ερχόμαστε σε επαφή με την αγωνία, το άγχος και την απελπισία των γονέων για τον εθισμό των παιδιών τους στο κινητό, το τάμπλετ και τον υπολογιστή.

Δίνεται σε όλους μας μια σπάνια ευκαιρία να ενημερωθούμε για αυτό το μεγάλο πρόβλημα από τους ειδικούς του θέματος:

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου , στις 6 το απόγευμα στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας ειδικοί του θέματος θα μας ενημερώσουν για κανόνες, συμπεριφορές, μύθους και πραγματικότητες.

Οργάνωση της εκδήλωσης από τους δραστήριους Συλλόγους Γονέων του 2ου και του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας.