Αρχική » Δράσεις Τμημάτων » Ο πατήρ Πέτρος μας μίλησε για το Πάσχα

Ο πατήρ Πέτρος μας μίλησε για το Πάσχα

Ο αγαπητός μας παπά-Πέτρος επισκέφτηκε το σχολείο μας για να μιλήσει στους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για το Πάσχα, που έιναι μία από τις πιο σημαντικές γιορτές για τους Χριστιανούς, καθώς γιορτάζεται η ανάσταση του Χριστού. Μας μίλησε για τη σημασία της αγάπης, της ελπίδας και της ανανέωσης που φέρνει το Πάσχα στις ζωές μας.

Επίσης, μας ενημέρωσε για τις παραδόσεις και τα έθιμα που σχετίζονται με το Πάσχα, όπως η επίσκεψη στην εκκλησία, οι εορταστικές συνταγές και το βάψιμο των αυγών. Ακολούθησε συζήτηση, όπου οι μαθητές μας έκαναν ελεύθερα ερωτήσεις.

Ευχαριστούμε τον πατέρα Πέτρο για την επίσκεψη του στο σχολείο μας και για την αγάπη που δείχνει σε όλους μας.

779b001a c4c3 4f8e bb64 d64ec3349e01 1

24/6/1894: H νεοσύστατη Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή, με πρόεδρο τον Δημήτριο Βικέλα, αποφασίζει ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες θα διεξάγονται κάθε τέσσερα χρόνια, αρχής γενομένης στην Αθήνα το 1896.