Αρχική » Χορηγίες » Project: “Ασφαλώς Κυκλοφορώ”

Project: “Ασφαλώς Κυκλοφορώ”

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Ασφαλώς… Κυκλοφορώ», των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ Δημοτικού πραγματοποίησαν το δικό τους μοναδικό και ουσιαστικό ταξίδι στον κόσμο της ασφαλούς μετακίνησης με τα μεταφορικά μέσα. Αρχικά, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με κείμενα οδηγιών που τους ενημέρωναν για τη σωστή συμπεριφορά που χρειάζεται να έχουν οι πολίτες στον δρόμο είτε ως πεζοί είτε ως οδηγοί οποιουδήποτε μεταφορικού μέσου. Στην συνέχεια, αφού μελέτησαν τα κείμενα και τα ανέλυσαν, έκαναν τη δική τους έρευνα, αναζητώντας τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και ερμηνεύοντας τη σημασία τους.

Έπειτα, δουλεύοντας σε ομάδες, κατασκεύασαν μακέτες πόλεων, δημιουργώντας σε αυτές οδικό δίκτυο και προσπαθώντας να ρυθμίσουν την κυκλοφορία τους, τοποθετώντας σήματα στα σημεία που έκριναν απαραίτητο ότι θα διευκόλυναν την κίνηση των πολιτών. Έτσι, οι μαθητές και οι μαθήτριες κατασκεύασαν και τα δικά τους σήματα, ερχόμενοι σε επαφή με τον σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων.

Ευχαριστούμε πολύ κ. Διακάκη Σπυριδούλα, που διδάσκει των μάθημα των Ε.Δ., καθώς και  την κ. Δεμερτζίδου Ελένη, δασκάλα της Δ’ τάξης, γι’ αυτό το project που υλοποίησαν.

collage 2

collage

collage 1

collage 3

Νοέμβριος 2022

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.