28η Οκτωβρίου 1940.
Μια επέτειος, ένας θρύλος, μια μνήμη κι ένα χρέος!
Εν όψει του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου, πραγματοποιήσαμε εκδηλώσεις εντός του κάθε τμήματος του σχολείου μας και στη συνέχεια έγινε η παράδοση της σημαίας από τη Διευθύντρια στη σημαιοφόρο του σχολείου μας, παρουσία της Δασκάλας τους, εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και μαθητών του ΣΤ1 τμήματος.
Ευχόμαστε συγχαρητήρια στους μαθητές μας, καλή πρόοδο και πάντα επιτυχίες στη ζωή τους.
Η 28η Οκτωβρίου θα παραμείνει πάντα μια ζωντανή δύναμη κι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
Ευχαριστίες προς Νικόλαο Μπουρή
Η Διευθύντρια, το Διδακτικό Προσωπικό και οι μαθητές του 1 ου Δημοτικού Σχολείου Καρύστου «Κοτσίκειο» εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες προς τον κύριο Μπουρή Νικόλαο για την ευγενική και
άμεση ενέργειά του να μας στηρίξει υλικοτεχνικά με τη δωρεά αθλητικού εξοπλισμού του Γυμναστηρίου μας. Η χρήση του αθλητικού εξοπλισμού θα συμβάλλει σημαντικά στην καλύτερη ποιότητα του
εκπαιδευτικού μας έργου. Πρωτοβουλίες αυτού του είδους βοηθούν το έργο μας ως εκπαιδευτικοί, συμβάλουν θετικά στην προσπάθεια που κάνουμε και μας ενισχύει, ώστε να ανταποκριθούμε στην αποστολή μας για τη μάθηση και τη διαπαιδαγώγηση των μαθητών μας. Τέτοιες πράξεις συμπαράστασης θεωρούμε ότι στις σημερινές «δύσκολες» εποχές θα πρέπει να
αναδεικνύονται για εκείνους που έμπρακτα στηρίζουν το μέλλον της χώρας μας, τα παιδιά μας.