Αρχείο ημέρας 10 Απριλίου 2024

Ο δικός μας κομποστοποιητής

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε τον καινούριο κομποστοποιητή του σχολείου μας, με αφορμή τη συμμετοχή μας πρόγραμμα  “Ταπερίστας”. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας τον ζωγράφισαν, δίνοντας την δική τους προσωπική πινελιά στον καινούριο μας κομποστοποιητή.

Ο κομποστοποιητής μπορεί να μετατρέψει τα οργανικά απορρίμματα, όπως τα φαγητά, τα φύλλα και τα κλαδιά, σε κομπόστ που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στους κήπους και τις αυλές του σχολείου. Με αυτόν τον τρόπο, ο κομποστοποιητής συμβάλλει στη μείωση των απορριμμάτων που καταλήγουν στα σκουπίδια, στην προώθηση της βιωσιμότητας και του περιβαλλοντικού σεβασμού στο σχολείο.

Σήμερα κιόλας πραγματοποιήθηκε και η πρώτη δοκιμή!

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, που ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα μας, και μας προσέφερε τον κομποστοποιητή.

collage 2024 04 10T224325.914 1

d326c3b2 86aa 449a a0a8 e56caf6ac0f2 1Ο