Πρόσκληση συμμετοχής σε ομάδες γονέων

Ιαν 202431

STHRIXH GONEON

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Φωκίδας «Διαδρομή» προσκαλεί τους γονείς των μαθητών Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας να δηλώσουν συμμετοχή για τη σύσταση Ομάδας Γονέων.

Στις Ομάδες Γονέων, που διοργανώνει το Κέντρο Πρόληψης, δίνεται ο χώρος για να επεξεργάζονται οι γονείς διαστάσεις του ρόλου τους στις σημερινές συνθήκες, μοιραζόμενοι τις εμπειρίες, τις ανησυχίες, τις ανάγκες και τις προσδοκίες τους, μεταξύ τους. Ανοίγεται, έτσι, ή βελτιώνεται η δυνατότητα να δώσουν και να πάρουν στήριξη, ο ένας απ’ τον άλλον, για να αντιμετωπίσουν δυσκολίες, που συναντούν στον ρόλο τους, ως γονείς.

Στο πλαίσιο αυτό κοινωνικής και συναισθηματικής υποστήριξης, με τη βοήθεια του συντονιστή της Ομάδας Γονέων, κεντρικό ζήτημα συζήτησης είναι αυτό της «αρκετά καλής» Επικοινωνίας στην Οικογένεια, ως παράγοντα προστατευτικού απέναντι σε μια σειρά δυσκολιών που προκύπτουν στην καθημερινότητα.

Οι ειδικότερες θεματικές συμφωνούνται ανάμεσα στον συντονιστή και στους γονείς, στις πρώτες δύο συναντήσεις της ομάδας.

Αναφέρουμε ενδεικτικά κάποιες από τις θεματικές, που έχουν αναπτυχθεί σε ομάδες γονέων του Κέντρου Πρόληψης:

–   Ο ρόλος του γονιού στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών.

–   Κρίση αξιών και αποτελεσματική επικοινωνία στο οικογενειακό περιβάλλον.

–   Η πειθαρχία, και η θέσπιση και τήρηση ορίων, ανάλογα με την ηλικία των παιδιών.

–   Η σημασία της αυτοεκτίμησης στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού.

– Χαρακτηριστικά παιδιών που βρίσκονται σε κίνδυνο – Χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, σχολική βία και εκφοβισμός.

–   Ασφαλής χρήση του διαδικτύου, συμπεριφορές εθισμού στο διαδίκτυο.

–   Σχέσεις και  Επικοινωνία στο ζευγάρι.

– Συγκρούσεις στη σχέση: ανοιχτές και κλειστές οπτικές γωνίες

Οι Ομάδες Γονέων έχουν χαρακτήρα βιωματικών εργαστηρίων και ολοκληρώνονται σε 8 δίωρες εβδομαδιαίες συναντήσεις – κατ’ ελάχιστον (μπορεί να γίνουν επιπλέον συναντήσεις, αν υπάρχει σχετικό αίτημα των μελών της ομάδας).

Ελάχιστος αριθμός συμμετεχόντων: 10 γονείς.

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 16 γονείς (σε περίπτωση που περισσότεροι γονείς εκδηλώσουν ενδιαφέρον, μοιράζονται σε δύο ομάδες).

Οι ομάδα είναι κλειστή – με την έννοια ότι δεν προστίθενται σ’ αυτήν νέα μέλη, εφ’ όσον ξεκινήσουν οι συναντήσεις της.

Ο χώρος συναντήσεων της ομάδας γονέων θα είναι το Δημοτικό Σχολείο Δεσφίνας.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Η φόρμα αίτησης συμμετοχής επισυνάπτεται. Αφού συμπληρωθεί από τον ενδιαφερόμενο / την ενδιαφερόμενη, υποβάλλεται ηλεκτρονικά στο email του Κέντρου Πρόληψης «Διαδρομή»: kp.fokidas@gmail.com

ή παραδίδεται στη Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας

Η υποβολή των αιτήσεων ξεκινά την Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου, με καταληκτική ημερομηνία την Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή άλλη πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Πρόληψης «Διαδρομή», στο τηλέφωνο: 22650.23590.

Η Επιστημονική Ομάδα του Κέντρου Πρόληψης Φωκίδας

Ιανουάριος 2024

1/9/1946: Οι Έλληνες καλούνται σε δημοψήφισμα και αποφασίζουν με ποσοστό 68% την επάνοδο του Βασιλιά Γεώργιου Β που βρίσκεται εξόριστος στη Βρετανία. Από την ψηφοφορία απέχει το ΚΚΕ.