Παππούδες και γιαγιάδες … στα θρανία

Την Τρίτη 23 Οκτωβρίου οι μαθητές/τριες της Δ΄2 τάξης και η δασκάλα τους κα Δημηροπούλου Ζωή κάλεσαν στο σχολείο τους παππούδες και τις γιαγιάδες των μαθητών για να πληροφορηθούν από πρώτο χέρι για την ιστορία του σχολείου μας. Οι απορίες και ερωτήσεις των μαθητών ήταν πολλές και οι 4 παππούδες και 1 γιαγιά που ήρθαν, απαντούσαν με προθυμία, ανασύροντας τις μνήμες της σχολικής τους ζωής.

Έτσι οι μαθητές έμαθαν για το διδακτήριο, τα μαθήματα που διδάσκονταν παλιότερα, τα βιβλία και τετράδια που είχαν, τα θρανία,  τις τσάντες, τις τιμωρίες που χρησιμοποιούσαν οι δάσκαλοι και άλλα πολλά ενδιαφέροντα. Στο τέλος πρόσφεραν από ένα γλαστράκι στους καλεσμένους και όλοι μαζί δοκίμασαν διάφορες νοστιμιές που έφτιαξαν οι μαμάδες.

Η δραστηριότητα αυτή εντάσσεται στα πλαίσια του προγράμματος Comenius που υλοποιεί η τάξη σχετικά με την ιστορία του σχολείου.