Επίσκεψη του 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Ασβεστοχωρίου

Σήμερα δεχθήκαμε την επίσκεψη των μαθητών και νηπιαγωγών του 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Ασβεστοχωρίου. Η επίσκεψη είχε ως στόχο τη βελτίωση της συνεργασίας μεταξύ νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου και τη διασφάλιση της ομαλής μετάβασης των μαθητών από τη μία βαθμίδα στην άλλη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο νηπιαγωγείων ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του από τον Διευθυντή.

Ανακοίνωση για την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019

Την Πέμπτη 06 Ιουνίου 2019  τα δημοτικά σχολεία δε θα λειτουργήσουν λόγω των αρχαιρεσιών των Συλλόγων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για την ανάδειξη αντιπροσώπων της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος και του συνεδρίου της Ένωσης Δημοσιοϋπαλληλικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης.

Ημέρα Παραολυμπιακών Αθλημάτων

Την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019 οργανώνεται βιωματική προσέγγιση, των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας, η οποία είναι αφιερωμένη στα Παραολυμπιακά Αθλήματα, σε συνεργασία και με τη  συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών  του 2ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου της ΕΛΕΠΑΠ. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές και οι μαθήτριες  θα πάρουν μέρος σε παραολυμπιακά αθλήματα. Τα αγωνίσματα θα διεξαχθούν στην αυλή του σχολείου.

Η εκδήλωση, αφενός στοχεύει στην ευαισθητοποίηση και εξοικείωση όλων με την διαφορετικότητα, «ανοιχτός ενημερωτικός διάλογος από άτομα με αναπηρία»,  και αφετέρου αποτελεί την ελάχιστη αναγνώριση  στα παιδιά με κινητικές, οπτικές, ακουστικές και διανοητικές δυσκολίες, τα οποία ξεπερνούν τα εμπόδια της καθημερινότητας, αλλά και ταυτόχρονα αγωνίζονται με πάθος για τη ζωή και το δικαίωμα σ’ αυτήν.