Η Σχολική μας Μονάδα εντάσσεται στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών

Διευρύνεται με 663 νέες Σχολικές Μονάδες το Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών
Σε συνέχεια της πρόσκλησης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. προς τις Σχολικές Μονάδες της χώρας για τη διεύρυνση του Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων, 663 νέες Σχολικές Μονάδες εντάσσονται στο δίκτυο από το σχολικό έτος 2019-2020.
Με τη διεύρυνση του «Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Δημοτικών

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας- Έρευνας και Θρησκευμάτων για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου

Λήψη αρχείου

Μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας για την Γιορτή της 25ης Μαρτίου

« Μήνυμα για την Γιορτή της 25ης Μαρτίου»

Από την ημέρα που ο ελληνικός λαός αποφάσισε να εξεγερθεί και να επαναστατήσει εναντίον των καταπιεστών του πέρασαν 198 χρόνια. Η 25η Μαρτίου του 1821 αποτελεί το πιο σημαντικό ιστορικό γεγονός στη νεότερη πορεία του ελληνικού έθνους και κατέδειξε το πραγματικό μεγαλείο ενός ολόκληρου λαού. Ο ελληνικός

Σχολική γιορτή

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 στις 09:30 π.μ. θα γίνει η σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Οι μαθητές και μαθήτριες που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους μαθητές και μαθήτριες. Η αποχώρηση θα γίνει στις 10:30 π.μ..

Τη

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Παρέμβαση Εισαγγελέα για ποινικές ευθύνες γονέων θα ζητήσει ο Περιφερειακός Διευθυντής Βορείου Αιγαίου

Μάρτιος 13, 2019

Με αφορμή την αποχή ορισμένων μαθητών από τα μαθήματά τους με ευθύνη και απόφαση των γονέων τους σε δημοτικά σχολεία της Σάμου, λόγω της λειτουργίας Δομών Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων (ΔΥΕΠ) το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων δηλώνει:

Ένας μικρός αριθμός γονέων επιχειρεί εδώ και δύο εβδομάδες να δημιουργήσει κλίμα ρατσισμού

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων- Επίδοση ελέγχων προόδου

Η ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων για θέματα αγωγής και προόδου των μαθητών και μαθητριών, καθώς και η επίδοση των ελέγχων για το Β΄ τρίμηνο, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2019 στις 13:15.

6 Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού / Μην φοβάσαι! Σπάσε την ανοχή! Σπάσε τη σιωπή!

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το

Τοποθέτηση Ψυχολόγου ΠΕ-23

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας & η Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης τοποθέτησαν, σήμερα Δευτέρα 4 Μαρτίου 2019, στη Σχολική μας Μονάδα τη ψυχολόγο κα Σοφία Τσιακμάκη, (Ψυχολόγος ΠΕ 23).

Τι είναι ο/η Σχολικός Ψυχολόγος;

Ο/Η σχολικός ψυχολόγος είναι ο επαγγελματίας που βοηθά με συστηματικό και επιστημονικά τεκμηριωμένο  τρόπο τα παιδιά,