Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης 2016”

fys2[1]Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν οι μαθητές του Σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης 2016”, που διοργάνωσε το Τμήμα Φυσικής και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, στις 16/04/2016.

Συγκεκριμένα 3ο Βραβείο Αριστείας έλαβαν οι μαθητές της Ε΄2 τάξης Κωτσαλίδου Χριστίνα και Καλπακίδης Ηλίας και της Στ΄2 τάξης Μπάτζος Νικόλαος.

Συγχαίρουμε τους παραπάνω μαθητές/τριες για την υψηλή επίδοσή τους στο Διαγωνισμό και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και κάθε επιτυχία στις σπουδές τους.

Ακόμα συγχαίρουμε όλους τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης που συμμετείχαν στην α’ φάση του διαγωνισμού που διεξήχθη στο Σχολείο και αυτούς που πρωτεύσανε και πήραν μέρος στη β΄ φάσης. Συγχαίρουμε επίσης και ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς της Ε΄ και Στ΄ τάξης που τους προετοίμασαν και είχαν την ευθύνη της διοργάνωσης της α΄ φάσης.

Θεωρούμε σημαντική τη συμμετοχή των μαθητών μας σε παρόμοιους Διαγωνισμούς καθώς τους βοηθάει να εξοικειωθούν με συνθετικές ερωτήσεις αυξημένης κατά κανόνα δυσκολίας, να αποκτήσουν γνώση του φυσικού κόσμου, ορθολογική σκέψη, κριτική ικανότητα και  να αναπτύξουν ευγενή άμιλλα μεταξύ τους.

Εργαστήριο Φυσικών

Πρόσφυγες

Με αφορμή την εργασία “Ο πρόσφυγας κι ο μετανάστης- Ξένος, αδελφός ή μήπως Θεός”  που έκαναν οι μαθητές της Δ1 τάξης, ο Γιάννης, ο Άγγελος και ο Θωμάς από τη Στ1 τάξη ετοίμασαν ένα βίντεο για τους πρόσφυγες

Διάκριση στο Διαγωνισμό Φυσικής

Η μαθήτρια της Ε΄1 τάξης του Σχολείου μας Σπανούδη Μαριάννα απέσπασε έπαινο στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής που διοργάνωσε η Ενωση Ελλήνων Φυισκών. Η βράβευση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12 Ιουνίου στο Τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ.

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια μας.

Με Ασφάλεια στη θάλασσα

Σήμερα Πέμπτη 2 Ιουνίου, εθελοντές της Ναυαγοσωστικής Σχολής Μακεδονίας, παρουσίασαν στους μαθητές της Ε΄ τάξης, τι πρέπει να προσέχουμε στη  θάλασσα και την πισίνα ώστε να έχουμε ένα ασφαλές καλοκαίρι χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις.

133125913244794 DSC05431

Ημερίδα Παραολυμπιακών αθλημάτων

DSCN4570Όπως κάθε χρόνο  πραγματοποιήθηκε στις 31 Μαΐου 2016, στην αυλή των σχολείων μας, η 7η Ημερίδα Παραολυμπιακών αθλημάτων. Μία ημερίδα θεσμός πλέον στα Δημοτικά Σχολεία Ασβεστοχωρίου, η οποία πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες.

Οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης  γνώρισαν τα αθλήματα στα οποία αγωνίζονται και διακρίνονται αθλητές με κινητικά, οπτικά, νοητικά και ακουστικά προβλήματα. Ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με την σκληρή πραγματικότητα που βιώνουν καθημερινά οι συνάνθρωποί μας που δεν γεννήθηκαν αρτιμελείς.

DSCN4547Η προσπάθεια να παίξουν μπάσκετ με αμαξίδια, γκόλμπολ (goalball) με δεμένα μάτια –άθλημα για αθλητές με μειωμένη όραση- βόλεϊ καθιστών, μπότσια (boccia) –άθλημα για άτομα με τετραπληγίες-, ξιφασκία, ποδόσφαιρο καθώς και δρόμο για άτομα με μειωμένη όραση, τους οδήγησε σε αναθεώρηση των όσων πίστευαν μέχρι τώρα για τον εαυτό τους και για τις δυνάμεις που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος. (περισσότερα…)