Επετειακή γιορτή 28ης Οκτωβρίου!!!

Οκτ 201730

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, παρουσιάστηκε από την Τρίτη (Γ΄)Τάξη η επετειακή γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 1940 αφιερωμένη στις ιστορικές μας στιγμές. Οι μικροί μαθητές μάς ταξίδεψαν στα γεγονότα του ελληνοϊταλικού πολέμου, της Κατοχής και της Απελευθέρωσης με αφηγήσεις, ποιήματα, και τραγούδια! Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και το δάσκαλό τους για τη συγκίνηση και την εθνική υπερηφάνεια που μας έκαναν να νιώσουμε!
Να ευχαριστήσουμε τη δασκάλα Μουσικής μας κα. Δήμητρα Σαπνάρα, για τη βοήθειά της!!!!
Χρόνια Πολλά………

28 Οκτώβρη 1940  SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

27/4/1941: Αυτοκτονεί η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάληψη της Αθήνας από τους Γερμανούς.
Ήταν η πρώτη συγγραφέας που έγραψε παιδικά βιβλία στη δημοτική γλώσσα. Μερικά από αυτά είναι: Ο Μάγκας, Τρελαντώνης, Στα μυστικά του βάλτου.