Ο τόπος μας

Η Λιθακιά είναι ένα από τα παλιότερα χωριά της Ζακύνθου. Διατηρεί όμως μέχρι σήμερα το παραδοσιακό του στιλ και τη φυσική του ομορφιά.

Βρίσκεται στο νότιο μέρος του νησιού και απέχει περίπου 11 χιλιόμετρα από τη Χώρα, την πρωτεύουσα του νησιού. Είναι ένα χωριό που συνδυάζει βουνό και θάλασσα, καθώς είναι χτισμένη στους νοτιοανατολικούς πρόποδες του Βραχίωνα και παράλληλα αποτελεί προέκταση του κόλπου του Λαγανά. Ανήκει διοικητικά στο σημερινό Δήμο Λαγανά. Αριθμεί 1500 περίπου μονίμους κατοίκους, πληθυσμός που κατά την τουριστική περίοδο αυξάνεται σημαντικά.

Είναι ένα από τα πλουσιότερα αγροτικά χωριά, χάρη στο εύφορο έδαφός του. Η γεωργική γη αποτελείται κυρίως από ελιές, εκ των οποίων κάποιες έχουν χαρακτηριστεί αιωνόβιες.

Στο χωριό της Λιθακιάς λειτουργεί Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο αναπαλαιωμένο αρχοντικό του Μεσσαλά. Ιδρύθηκε το 1998 με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας μετά από πρόταση του Κοινοτικού Συμβουλίου της τότε Κοινότητας Λιθακιάς . Συμμετέχει μαζί με άλλα παρεμφερή κέντρα στην Ελλάδα στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα
γνώσης και προστασίας του φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος. Ασχολείται κυρίως με το θαλάσσιο περιβάλλον και τα απειλούμενα είδη.

Από τα αξιοθέατα της περιοχής ξεχωρίζει η βυζαντινή εκκλησία της Φανερωμένης που κτίστηκε τον 14ο αιώνα και διαθέτει αξιόλογες εικόνες κι ένα εντυπωσιακό ξυλόγλυπτο επίχρυσο τέμπλο. Επίσης, η εκκλησία του Αγίου Ιωάννη που βρίσκεται στο χωριό είναι ένα δείγμα παραδοσιακής Ζακυνθινής αρχιτεκτονικής.
Μεγάλη είναι και η προσφορά του Πολιτιστικού Συλλόγου Λιθακιάς ο οποίος δραστηριοποιείται σε θέματα που αναδεικνύουν τον τοπικό Πολιτισμό του χωριού αλλά και της Ζακύνθου όπως ομιλίες, χορευτικά συγκροτήματα αλλά συμμετέχοντας επίσης σε θέματα διαμόρφωσης και αναβάθμισης της καθημερινότητας της περιοχής μας.

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.