Διαγωνισμοί

Μπορούμε να προτείνουμε στους μαθητές μας να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς που θα παροτρύνουν τα παιδιά να εκφράζουν τα ταλέντα τους, να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με διάφορα κοινωνικά θέματα, να βελτιώνουν την επίδοση τους στα σχολικά μαθήματα. Και μάλιστα με ή χωρίς κάποιο βραβείο. Αλλά υπάρχει κανείς που δεν του αρέσουν τα βραβεία; Δεν νομίζω..

Είναι πολύ χρήσιμο για τους μαθητές μας να παίρνουν μέρος σε διαγωνισμούς όλων των ειδών, από σχολικούς αθλητικούς αγώνες, διαγωνισμούς ζωγραφικής, τραγουδιού, μακέτας, ρομποτικής κατασκευής, ακόμα και πρωταθλήματα τετραδίου.

Η επιβράβευση της προσπάθειας σίγουρα κάνει τους μαθητές να ακονίζουν τις ικανότητες τους και τους κινητοποιεί να γίνουν όλο και καλύτεροι.