Διαχείριση Τάξης

Tο να θέλουμε να προάγουμε τις δημοκρατικές αξίες των παιδιών με αυταρχικές μεθόδους πειθαρχίας είναι αν μη τι άλλο μια τεράστια αντίφαση

Ένα εργαλείο διαχείρισης τάξης που με έχει βοηθήσει πολύ είναι “τα μελισσάκια”. Φτιάχνουμε στην τάξη μια “κυψέλη” και εξηγούμε στους μαθητές ότι μπορούν να κερδίσουν από ένα μελισσάκι για κάθε φορά που η δασκάλα έχει μείνει πολύ ευχαριστημένη από τη συμπεριφορά των παιδιών κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Τα μελισσάκια μπορούν να κερδηθούν με τρεις τρόπους. α) με καλή συμπεριφορά στο μάθημα β) με καλές πράξεις στο διάλειμμα γ) απαντώντας σε διάφορα challenges που θέτει η δασκάλα στους μαθητές. Όταν συμπληρωθεί ικανός αριθμός από μελισσάκια στην κυψέλη, οι μαθητές κερδίζουν το δικαίωμα του “no pencil day”, δηλαδή μια διδακτική ώρα κατά τη διάρκεια της οποίας εκείνοι αποφασίζουν τι θέλουν να κάνουμε και απαγορεύεται αυστηρά το “γράψιμο”(ασκήσεις, εργασίες, κτλ).