Αρχείο ημέρας 24/06/2011

Ιούνιος 2011

Διαγωνισμός «Μάθηση και Τεχνολογία»

Ο Διαγωνισμός «Μάθηση και Τεχνολογία» προσβλέπει στην ανάδειξη καλών πρακτικών καινοτόμων χρήσεων της τεχνολογίας ως κομμάτι της σύγχρονης εκπαιδευτικής πραγματικότητας.
Έχει σκοπό να βραβεύσει σχολεία, εκπαιδευτικούς και επιστήμονες που χρησιμοποιούν την τεχνολογία και τις καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας ως αναπόσπαστο μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας ή/και επιθυμούν να προωθήσουν την καινοτομία στη σχολική εκπαίδευση, κατάρτιση και δια βίου μάθηση.

Κατηγορίες Διαγωνισμού

Η τεχνολογία του μέλλοντος

Το μέλλον στο παρόν: Μπορεί το ψηφιακό βιβλίο να αντικαταστήσει το συμβατικό;
Παρουσιάστηκε κατά τη διάρκεια της 8ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης από τον Αντώνη Μαυρομάτη, Υπεύθυνο Νένων Τεχνολογιών των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη ως μέρος της συζήτησης με θέμα: “Το διαδίκτυο και οι έφηβοι” (Κυριακή, 8/5/2011).

Habbo: Εικονική κοινότητα – παιχνίδι πολλών παικτών

Το Habbo μου το ανέφερε ένας «δικτυακός» φίλος από την Ινδία. Τα παιδιά του έχουν δημιουργήσει κωδικό και συμμετέχουν στην εικονική κοινότητά του. Οι κάτοικοι της κοινότητας διαμένουν σε ξενοδοχείο. Στην αρχή δημιουργούν τον εικονικό τους αντιπρόσωπο «habbo» και φτιάχνουν το δωμάτιό τους. Υπάρχουν ήδη κάποια έπιπλα στο δωμάτιο που τους δίνεται, τα οποία μεταφέρουν και περιστρέφουν. Μπορούν να αποκτήσουν και άλλα, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ως ανταμοιβή της εμπειρίας που αποκτούν. Υπάρχει, όμως, και η δυνατότητα να τα αγοράσουν πληρώνοντας με χρήματα (αγοράζοντας χρήματα του παιχνιδιού με δολάρια –μέσω π.χ. paypal, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα διαδικτυακά παιχνίδια). Οι χρήστες θα πρέπει να είναι πάνω από 13 ετών. Στον εικονικό κόσμο του Habbo γνωρίζουν και παίζουν με άλλα habbos, αποκτούν εικονικά ζώα, ρούχα, ακούν μουσική και, γενικά, εξερευνούν τον κόσμο και τις παρεχόμενες δυνατότητές τους.

Έκανα εγγραφή στο πρόγραμμα και το δοκίμασα. Δεν βρήκα κάτι το ξεχωριστό. Εικονικές κοινωνικές σχέσεις, φίλοι όπως και ανταμοιβές υπάρχουν και σε παιχνίδια του facebook, όπως το yoville. Ο Ινδός συνομιλητής μου δεν αφήνει τα παιδιά του να έχουν λογαριασμό στο φατσοβιβλίο. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος, αν όχι ο μόνος, τουλάχιστον, ο κυριότερος , για τον οποίο μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τον εικονικό αυτό κόσμο του Habbo.
Η ιδέα του παιχνιδιού ξεκίνησε από τη Φιλανδία το 1999 και, σύμφωνα με τη Wikipedia, έχει μεγάλη απήχηση αφού 100.000 περίπου εικονικοί αντιπρόσωποι δημιουργούνται κάθε μέρα… Δοκιμάστε το, λοιπόν.