Αρχείο ημέρας 01/06/2011

Ιούνιος 2011

Επέστρεψε στη Γη το Endeavour

Την τελευταία προσγείωση της ένδοξης 19χρονης καριέρας του έκανε σήμερα το πρωί το διαστημόπλοιο Endeavour. Η αυλαία έπεσε στη Φλόριντα, έπειτα από ταξίδι δύο εβδομάδων στον διεθνή διαστημικό σταθμό.

Η προσγείωση,  έγινε λίγο πριν τις 10:00 το πρωί ώρα Ελλάδας, και όπως έχει γίνει γνωστό στη συνέχεια το διαστημόπλοιο θα μεταφερθεί σε χώρο έκθεσης για το κοινό.
Όπως δήλωσε ο κυβερνήτης Μαρκ Κέλι, μετά την προσγείωση “είναι λυπηρό να βλέπουμε την τελευταία προσγείωση αλλά αφήνει τεράστια κληρονομιά”.
Τα στατιστικά του διαστημοπλοίου, στην 25χρονη ιστορία του, ακούγονται εντυπωσιακά.
Μετά τη σημερινή του προσγείωση έχει συμπληρώσει 299 συνεχόμενες μέρες σε τροχιά, 4.672 γύρους της γής, περισσότερα από 197,6 εκατ. χιλιόμετρα και 25 αποστολές στο διάστημα. Η πρώτη εκτόξευση έγινε το 1992, όπου κλήθηκε να αντικαταστήσει το Challenger.

Πηγή: enet

O Asimo, το δημοφιλές ρομπότ, στην Πολωνία

O Asimo, το ανθρωποειδές ρομπότ, έκανε την εμφάνιση του στην Πολωνία, στα πλαίσια του Science Picnic -μίας από τις μεγαλύτερες επιστημονικές συναντήσεις στην Ευρώπη.
Ο Asimo, είναι το αποτέλεσμα δύο δεκαετιών έρευνας ανθρωποειδών ρομποτικής από τους μηχανικούς της Honda. Μπορεί να τρέξει, να περπατήσει σε ανώμαλο έδαφος και σε πλαγιές, να πιάσει, να κατανοήσει και να ανταποκριθεί σε απλές φωνητικές εντολές.
Κατά τη διάρκεια του επιστημονικού συνεδρίου, πραγματοποίησε προγραμματισμένες εμφανίσεις τόσο σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους καθώς και στα μέσα ενημέρωσης της χώρας, ενώ υποδέχθηκε τον Ιάπωνα πρέσβη, πραγματοποίησε χειραψία μαζί του και του πρόσφερε ποτό.

Πηγή: http://world.honda.com/ASIMO/

Kathryn Schulz: Κάνοντας λάθη

Οι περισσότεροι απο εμάς θα κάναμε τα πάντα για να αποφύγουμε να κάνουμε λάθη. Αλλά τι συμβαίνει αν κάνουμε λάθος με το να προσπαθούμε να .. μην κάνουμε λάθος? Η “λαθολόγος” Kathryn Schulz συνηγορεί υπέρ του όχι μόνο να παραδεχτούμε, αλλα να αγκαλιάσουμε την τάση μας να κάνουμε λάθη.

Βλέποντας το παρακάτω βίντεο θυμήθηκα ότι, μέχρι την ηλικία των ~18 ετών, θεωρούσα ότι το (Προσοχή άλλοι κίνδυνοι) σημαίνει: Θαυμάστε τη φύση! 🙂