Threstals

Εμφάνιση:  Τα Θρέσταλς μοιάζουν με μαύρα σκελετωμένα άλογα με μεγάλα φτερά που είναι σαν νυχτερίδας. Γενικά η εμφάνιση τους είναι αποκρουστική και συνήθως η παρουσία της χαρακτηρίζεται ως κακός οιωνός.

Χαρακτήρας:  Αυτά τα μαγικά πλάσματα είναι πολύ φιλικά και ευγενικά παρά την εξωτερική τους εμφάνιση. Ακόμη θεωρούνται τόσο έξυπνα ώστε να μπορούν να καταλάβουν την εντολή του αναβάτη τους σχετικά με την κατεύθυνση και τον προορισμό.  Επιπλέον μπορούσαν πολύ εύκολα να ξεχωρίσουν τον φίλο από τον εχθρό και έτσι προσφέρουν συχνά βοήθεια σε μάγους που θεωρούν φίλους τους προσφέροντας τους μεταφορά.

Διατροφή: Τα Θρέσταλς είναι σαρκοφάγα πλάσματα και σύμφωνα με την καθηγήτρια Γκράμπλι Πλανκ επιτίθονται συχνά σε πουλιά ωστόσο ποτέ δεν επιτίθονται σε άλλα πλάσματα ή μαθητές.

Ικανότητες:

• Είναι αόρατα σε μάγους που δεν έχουν δει κάποιον να πεθαίνει
  • Είναι πολύ γρήγορα και προσανατολίζονται εύκολα κάτι που τα κάνει άριστα μεταφορικά μέσα για όσους τα βλέπουν γιατί αν δεν τα βλέπεις λογικά θα υπάρχει μια μικρή δυσκολία.
  • Έχουν εξαιρετική όσφρηση
  • Τα μαλλιά της ουράς τους χρησιμοποιούνται και ως πυρήνες για μαγικά ραβδιά
  • Εξαιτίας των μεγάλων σε μέγεθος φτερών τους μπορούν πολύ εύκολα να σηκώσουν το βάρος δύο ανθρώπων με εξαίρεση τον Χάγκριντ.

Πτήση με Θρέσταλς:

Τα Θρέσταλς μπορούν να εξημερωθούν και να χρησιμοποιηθούν ως εναλλακτική λύση για τα σκουπόξυλα και τον Διακτινισμό. Μόλις τα εκπαιδεύσεις μπορούν εύκολα να σε μεταφέρουν πολύ γρήγορα στον προορισμό σου όμως είναι παράνομο διότι αυτά τα πλάσματα μπορούν να γίνουν αντιληπτά από τους μαγκλ ( όσους έχουν δει κάποιον να πεθαίνει). Ωστόσο κάποιος που οδηγεί ένα Thestral, κρατάει  συνήθως τη χαίτη του πλάσματος για να εξασφαλίσει την ισορροπία. Για να βοηθήσουν στην πτήση οι μάγοι τοποθετούν επίσης τα πόδια τους πίσω από τις αρθρώσεις των φτερών για να παρέχουν ασφάλεια. Το να πετάς στο πίσω μέρος ενός Thestral κατά τη διάρκεια ενός μεγάλου ταξιδιού ήταν συχνά μια δυσάρεστη εμπειρία, ιδιαίτερα για εκείνους που τόλμησαν να τους οδηγήσουν χωρίς να δουν το πλάσμα.

Το κοπάδι του Χόγκουαρτς:

Το Χόγκουαρτς είχε ένα πολύ πιστό κοπάδι από Θρέστλας που το χρησιμοποιούσαν για να τραβάει τις άμαξες που οδηγούσαν τους μαθητές από το σταθμό του Χόγκσμιντ στην σχολή.  Κάποια παιδιά ωστόσο που δεν μπορούσαν να δουν τα Θρέσταλς νόμιζαν πως οι άμαξες κινούνται από μόνες τους. Αυτό το κοπάδι το << δανείστηκε>> και ο Χάρι μαζί με τους φίλους του στο πέμπτο έτος ώστε να σώσουν τον Σείριο Μπλακ.

Άτομα που μπορούσαν να δουν τα Θρέσταλς:

• Άλμπους Ντάμπλντορ
  • Χάρι Πότερ
  • Ρούμπεους Χάγκριντ
  • Λούνα Λάβγκουντ
  • Κίνγκσλι Σάκλμπολτ
  • Σέβερους Σνέιπ
  • Μπιλ Γουέσλι
  • Φλερ Ντελακούρ
  • Ντράκο Μαλφόι
  • Και μάλλον οι περισσότεροι μάγοι που πολέμησαν στην μάχη του Χόγκουαρτς

2 έξτρα πληροφορίες:

• Ο πυρήνας του ραβδιού από κουφοξυλιά ήταν φτιαγμένος από μια τρίχα ουράς ενός Θρέσταλ
  • Ο Χάρι μέχρι το πέμπτο έτος δεν μπορούσε να δει τα Θρέσταλς παρόλο που είχε δει τους γονείς του να πεθαίνουν. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν ήταν μια καθαρή ανάμνηση στο μυαλό του. Αντίθετα ο θάνατος του Σέντρικ πραγματικά τον σημάδεψε.