Happy Birthday Filius Fliwick!

Σαν σήμερα έχει γενέθλια ένας από τους καλύτερους καθηγητές του Χόγκουαρτς, ο Φίλιους Φλίτγουικ. Ο μικρόσωμος καθηγητής από πολύ μικρός αναδείχτηκε ως ένας πολύ έξυπνος μάγος και έτσι όταν πήγε στην σχολή Χόγκουαρτς κατατάχτηκε στον κοιτώνα Ράβενκλοου. Όταν τελείωσε την φοίτηση του στην σχολή επέστρεψε στο Χόγκουαρτς και έγινε ο νέος καθηγητής Ξορκιών καθώς και ο επικεφαλής του κοιτώνα του, Ράβενκλοου. Επίσης κατά την διάρκεια του πρώτου και του δεύτερου πολέμου των μάγων κατά του Βόλντεμορτ ήταν κατά του σκοτεινού Άρχοντα και αντιθέτως υποστήριζε πολύ τον Ντάμπλντορ. Ακόμη μισούσε την βατραχομούρα Άμπριτζ και όπως είδαμε πολύ ευχαριστήθηκε το κόλπο των διδύμων εναντίον της Άμπριτζ. Ακόμη  πολέμησε στην μάχη του πύργου της Αστρονομίας καθώς και την χρονιά που ήταν οι Κάροους στο Χόγκουαρτς προσπαθούσε να προστατεύει τους μαθητές του. Τέλος πολέμησε και στην μάχη του Χόγκουαρτς όπου κατάφερε να σκοτώσει πολλούς Θανατοφάγους καθώς και να επιζήσει. Πιθανότατα μετά την μάχη να συνέχισε να διδάσκει στο Χόγκουαρτς το μάθημα του και στις επόμενες γενιές.