Happy Birthday Horace Slughorn!

Ο Οράτιος Σλάγκχορν γενήθηκε στις 28 Απριλίου μεταξύ του 1882 και 1913 και ήταν γνωστός για το μεγαλύτερο λάθος που έκανε στην ζωή του δηλαδή που μίλησε στον νεαρό Τομ Ριντλ για τους Πεμπτουσιωτές. Ο καθηγητής Σλάκχορν δίδασκε Φίλτρα στο Χόγκουαρτς την ίδια περίοδο με την φοίτηση του Βόλντεμορτ και του άρεσε ιδιαίτερα να βρίσκει ικανά μέλη για την λέσχη του. Επίσης ήταν και επικεφαλής του κοιτώνα Σλίθεριν καθώς και εκείνος ως μαθητής άνηκε εκεί. Αφού έκανε αυτό το τραγικό λάθος εγκατέλειψε το Χόγκουαρτς και έζησε μια ζωή στο τρέξιμο αφού φοβόταν τον Βόλντεμορτ. Ωστόσο το 1996 ο Ντάμπλντορ και ο Χάρι τον έπεισαν να επιστρέψει στο Χόγκουαρτς και να αναλάβει ξανά το μάθημα των φίλτρων.  Ο Σλάκχορν συμπαθούσε ιδιαίτερα τον Χάρι όπως και την μητέρα του Λίλι και έτσι χάρη σε αυτή την συμπάθεια ο Χάρι κατάφερε να πάρει την αληθινή ανάμνηση του Σλάκχορν και να μάθει επιτέλους για τους Πεμπτουσιωτές. Τελικά πολέμησε στην Μάχη του Χόγκουαρτς το 1998 στο πλευρό των συνάδελφων του και των μαθητών του και κατάφερε να επιζήσει.