Οι ανακρίβειες της ταινίας «Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς»

• Ο Χάρι δε ξύπνησε από το όνειρο με τον Βόλντεμορτ και τον Ποντικοουρά στο Μπάροου, αλλά στο σπίτι των θείων του και έστειλε αμέσως γράμμα στον Σείριο και όχι αργότερα, καθ’ οδόν για το σχολείο.
  • Ο Ρον δεν έχει μακριά μαλλιά.
  • Καθώς πάνε προς το δάσος ο Χάρι, ο Ρον και η Ερμιόνη χωρίζονται από τους υπόλοιπους και όχι μόνο ο Χάρι.
  • Το Μπομπατόν και το Ντάρμστρανγκ δεν ήρθαν την πρώτη μέρα, αλλά ένα μήνα μετά. Επίσης, ήταν μεικτά σχολεία και όχι θηλέων και αρρένων.
  • Η Μαντάμ Μαξίμ είχε κότσο, ήταν στο μέγεθος του Χάγκριντ και ήταν μισή γίγαντας, όπως και ο Χάγκριντ, κάτι που δεν αναφέρθηκε καθόλου.
  • Ο Μούντι είχε ένα ξύλινο πόδι και όχι μεταλλικό και του έλειπε επίσης, ένα κομμάτι από τη μύτη του. Μεταμόρφωσε τον Μαλφόι σε νυφίτσα μέσα και όχι έξω από το σχολείο. Χρησιμοποίησε τρεις αράχνες και όχι μία, για να δείξει στους μαθητές τις Ασυγχώρητες Κατάρες.
  • Ο Φρεντ και ο Τζορτζ δεν τσακώθηκαν όταν απέτυχαν να βάλουν τα ονόματά τους στο Κύπελλο της Φωτιάς, αλλά έβαλαν τα γέλια.
  • Ο Ντάμπλντορ ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ ΗΡΕΜΟΣ όταν ρώτησε τον Χάρι αν έβαλε τ’ όνομά του στο Κύπελλο της Φωτιάς και ΔΕ φώναζε!
  • Ο Χάρι ειδοποίησε τον Σέντρικ σχετικά με τους δράκους έξω από την αίθουσα του Φλίτγουικ και όχι στο πάρκο.
  • Ο Χάρι δεν έκοβε βόλτες με τον Ουγγρικό Κερκόκερο σε όλο το Χόγκουαρτς, αλλά κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να πάρει το αυγό από το δράκο.
  • Ο Ρον πήρε τον επίσημο μανδύα του πριν φύγει για το Χόγκουαρτς.
  • Η ΜακΓκόναγκαλ ΔΕΝ έκανε μαθήματα χορού στους Γκρίφιντορ και ειδοποίησε έγκαιρα τον Χάρι πως οι πρωταθλητές θ’ ανοίξουν το χριστουγεννιάτικο ρεβεγιόν.
  • Ο επίσημος μανδύας του Χάρι ήταν πράσινος (ασορτί με τα μάτια του) και της Ερμιόνης γαλάζιος.
  • Ο Ντόμπι έδωσε το βραγχιοβότανο στον Χάρι και όχι ο Νέβιλ.
  • Οι πρωταθλητές βούτηξαν στη λίμνη από τις όχθες και όχι από μια εξέδρα στα μισά της λίμνης.
  • Ο Χάρι ήταν με τον Κραμ και όχι με τον Χάγκριντ, τον Ρον και την Ερμιόνη όταν βρήκε τον Κρουτς, αλλά δεν ήταν νεκρός. Τον σκότωσε ο γιος του μεταμορφωμένος σε Μούντι και έπειτα τον μεταμόρφωσε σε κόκαλο και τον έθαψε πριν προλάβει να μιλήσει με τον Ντάμπλντορ.
  • Ο λαβύρινθος δεν ήταν ζωντανός, αλλά είχε πολλά τέρατα (μπόγκαρτ, οπισθοεκρηκτικές σκουληκαντέρες, γιγάντιες αράχνες, Σφίγγα) και διάφορα μαγικά εμπόδια.
  • Στη σκηνή στο νεκροταφείο Λιτλ Χάνγκλετον, ο Χάρι είναι δεμένος με σχοινιά πάνω στον τάφο του πατέρα του Βόλντεμορτ.
  • Ο Βόλντεμορτ έχει ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ!
  • Είχαν έρθει περισσότεροι Θανατοφάγοι και ακολούθησε συζήτηση μαζί τους.
  • Ο αληθινός Μούντι ήταν αναίσθητος στον πάτο του σεντουκιού.
  • Η 4η ταινία δεν έδειξε καθόλου τον Τσάρλι και τον Μπίλι Ουέσλι, τη Ναρκίσσα Μαλφόι, τη Γουίνκι και τον Λούντο Μπάγκμαν. Επίσης, δεν αναφέρθηκε στο ότι η Ρίτα Σκίτερ ήταν αδήλωτη ζωομάγος, ούτε στο Απελευθερωτικό Μέτωπο των Σπιτικών Ξωτικών, που ίδρυσε η Ερμιόνη.