Happy Birthday Fred & George!

screen-shot-2017-11-27-at-15-36-00-1511796993

Χρόνια πολλά δίδυμοι!

Σήμερα γιορτάζουν οι δίδυμοι αδερφοί Φρεντ &Τζορτζ Ουέσλι! Χωρίς να είναι τυχαίο ότι γεννήθηκαν Πρωταπριλιά, η μέρα που κάνουμε φάρσες, οι αδερφοί Ουέσλι είχαν πάντα μία έφεση στα αστεία, στις φάρσες και στα μαγικά τρικ. Σπούδασαν μέχρι το έκτο έτος στο Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry και ο κοιτώνας τους ήταν το Γκρίφιντορ, όπως και όλης της οικογένειας Ουέσλι εξάλλου. Έκαναν πολλές αταξίες και σκανδαλιές και γι’ αυτές τιμωρούνταν. Αυτοί ήταν που ανακάλυψαν τον μαγικό χάρτη και το πώς χρησιμοποιείται αλλά αργότερα τον έδωσαν στον Χάρι μιας και τον είχαν μάθει απ’ έξω. Ήξεραν ακόμα και πώς να κλέβουν φαγητά από τις μαγικές κουζίνες! Μετά την φυγή του Ντάμπλντορ από το Χόγκουαρτς και την Άμπριτζ στην θέση της διευθύντριας αποφάσισαν να αφήσουν το σχολείο και με τα λεφτά που τους χάρισε ο Χάρι να ανοίξουν το πολυπόθητο και προμελετημένο μαγαζί με Μαγικά Τρικ. Το μαγαζί τους έγινε παγκοσμίως γνωστό και το λάτρεψαν μικροί και μεγάλοι. Μετά τον θάνατο του Φρεντ, ο Τζορτζ με το κομμένο αυτί συνέχισε την επιχείρηση μαζί με την βοήθεια του Ρον. Παρ’ όλα αυτά η απώλεια του Φρεντ ήταν τεράστια για τον δίδυμο του. Σαν σήμερα λοιπόν γεννήθηκαν αυτοί οι δύο καταπληκτικοί φαρσέρ που το γέλιο τους δεν έσβησε ποτέ!