ΕΞ1: Μετεγγραφές

ΕΞ1. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ

Η διαδικασία αυτή αφορά τη μετεγγραφή μαθητών/τριών προς και από τη σχολική μονάδα μας. Χρησιμεύει στην ενημέρωση των πολιτών για το συγκεκριμένο θέμα ώστε να αποσυμφορηθεί η διοίκηση του σχολείου δίνοντας πληροφορίες είτε προσωπικά (επίσκεψη  γονέων ή κηδεμόνων στη σχολική μονάδα) είτε τηλεφωνικά . Είναι μια διαδικασία που επί το πλείστον απασχολεί τη διοίκηση του σχολείου μας ειδικά στις αρχές κάθε σχολικού έτους.

ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ :  Οι μεταγγραφές,  εφόσον δεν αλλάζει ο τύπος σχολείου, γίνονται μέχρι το τέλος του 1ου τετράμηνου. Σε περίπτωση αλλαγής τύπου σχολείου,  ειδικά για τη Β’ και Γ’ τάξη, πρέπει να γίνουν  μέχρι  τέλος Σεπτέμβρη.

Α. ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΤΟ 8Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΑΣ

Περιγραφή με βήματα

1. Στη σχολική μας μονάδα (σχολείο υποδοχής) υποβάλλοντα τα δικαιολογητικά που περιγράφονται παρακάτω.
  2. Το σχολείο μας, εκδίδει υπηρεσιακό σημείωμα, που απευθύνεται στο σχολείο φοίτησης εγκρίνοντας την μετεγγραφή του μαθητή/τριας.
  3. Στη συνέχεια, το υπηρεσιακό σημείωμα μαζί με τα αντίγραφα των δικαιολογητικών που έχουν υποβληθεί από τον ενδιαφερόμενο κηδεμόνα, αποστέλλονται  στο σχολείο φοίτησης (είτε έντυπα είτε με email).
  4. Το σχολείο φοίτησης, αφού λάβει τα έγγραφα, εκδίδει σημείωμα μετεγγραφής και το αποστέλλει στο σχολείο μας. Στη συνέχεια αποδεσμεύει το μαθητή από το πληροφοριακό σύστημα Myschool ώστε να ολοκληρωθεί η μεταγραφή και μαθητής/τρια  να εμφανίζεται πλέον στη σχολική μονάδα του 8ου ΓΕΛ.

Δικαιολογητικά που απαιτούνται:

1. Το έντυπο E1 ή Ε9 από το ΤΑΧΙΣ, όπου φαίνεται η κύρια κατοικία της οικογενείας.
  2. Ένας λογαριασμός ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΔΕΥΑΠ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ)
  3. Αίτηση  προς το σχολείο [ (doc) , (pdf)]
  4. Υπεύθυνη Δήλωση από τον άλλο κηδεμόνα ότι συναινεί  με τη μεταγραφή στο 8ο ΓΕΛ  ΠΑΤΡΑΣ. Γίνεται ταυτοποίηση των στοιχείων με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή αλλά ταυτοποιητικά έγγραφα  (δίπλωμα οδήγησης, διαβατηριο κ.α) ή  να έχει συμπληρωθεί διαδικτυακά  μέσω του GOV  (doc) (pdf)

Έντυπα:

1. Αίτηση (doc) (pdf)
  2. Υπεύθυνη δήλωση (doc) (pdf)

Χρόνος ολοκλήρωσης : με την παραλαβή του σημειώματος  μεταγραφής από το σχολείο φοίτησης.

Β. ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

Ακολουθείται η διαδικασία που γίνεται από το σχολείο φοίτησης, όπως περιγράφεται παραπάνω.