Η Βιολογία του Σήμερα

moriaki viologia 0

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023, οργανώθηκε στο σχολείο μας όμιλος για το μάθημα της ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ, με τίτλο “Η Βιολογία του Σήμερα“. Αποτελεί συνέχεια του ομίλου “ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ” που υλοποιήθηκε την προηγούμενη σχολική χρονιά 2021-2022 με μαθητές της Α΄ Λυκείου και συνεχίστηκε και εφέτος με τους  μαθητές, που βρίσκονται πλέον στην Β Λυκείου.

Σύντομη περιγραφή:

Α’ μέρος: Τα σχολικά βιβλία της Β Λυκείου στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα παλαιότερα του 2001. Σκοπός του ομίλου είναι, μέσα από συνθετικές εργασίες οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις σύγχρονες εξελίξεις της επιστήμης στον τομέα της υγείας.

Β΄μέρος : οργάνωση καμπάνιας κατά του καπνίσματος (συνεργασία με το πρόγραμμα αγωγής υγείας για τον εθισμό)

Ενδεικτικά θέματα εργασιών

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν κάποια από τα παρακάτω θέματα για την εκπόνηση εργασιών:

• Η επιδημική κρίση COVID-19 κ.ά. τόσο στο παρελθόν όσο και στις μέρες μας.
  • Σχετικά με τα αντιβιοτικά, την κατάχρηση και αλόγιστη χρήση των αντιβιοτικών, την εξειδικευμένη δράση αντιβιοτικών και την ανθεκτικότητα των βακτηρίων στα αντιβιοτικά.
  • Σχετικά με την ιστορία των εμβολίων, νεότερα εμβόλια και προοπτικές
  • Σχετικά με τον ρόλο των εμβολίων στην πρόληψη ασθενειών, την ύπαρξη εμβολίων για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και τις δυσκολίες στην παραγωγή εμβολίου για το A.I.D.S.
  • Στον τρόπο με τον οποίο το φαινόμενο του θερμοκηπίου εξασφαλίζει τις απαραίτητες συνθήκες για τη ζωή στη γη, ποιες ανθρώπινες δραστηριότητες οδηγούν στην ενίσχυσή του και ποια σοβαρά περιβαλλοντικά προβλήματα προκύπτουν
  • Στις αιτίες και στον τρόπο που δημιουργούνται φαινόμενα ευτροφισμού στα υδάτινα οικοσυστήματα και φαινόμενα βιοσυσσώρευσης στους οργανισμούς
  • Σχετικά με το φαινόμενο της ερυθράς παλίρροιας
  • Φαινόμενα εθισμού και τα αίτια τους.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες :

Α.ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΕ0402), A.ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΕ86)

Εργασίες Μαθητών/ Μαθητριών

Team project 768x453 1

1. Εμβόλια mRNA (Μακρή Νικολία Β2)
  2. Αφίσα Sars-Covid 2 (Akota James)
  3. Covid 19 Πρόπλασμα (Νικολόπουλου Αντριάνα)
  4. Αντικαπνιστική καμπάνια – Αφίσα
  5. Χολέρα (Αντωνακοπούλου Μαρία)
  6. AIDS – Λαλίωτη Ιωάννα
  7. Το Κάπνισμα (Νικολακόπουλος Χάρης – Λίαπης Νίκος)
  8. Ο Ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων ( Μπακοπούλου Ολυμπία – Δέσποινα Λαμπροπούλου)
  9. mRNA Εμβόλιο (Γεωργακόπουλος Ηλίας)
  10. Η Ιστορία του Εμβολίου (Ραφαέλα Γκότση – Χαρά Ζωγοπούλου)
  11. Η Ιστορία των Εμβολίων (Άνγκελ Αλεξάνδρα – Χριστίνα)
  12. Το φαινόμενο του Θερμοκηπίου (Μαγκνταλένα Ιβάνοβα)
  13. «H ΠΑΝΔΗΜΙΑ COVID 19» (Καρασκούτης Χαράλαμπος)
  14. Εμβόλιο εναντίον του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων (Ντάκουλας Γιάννης και Ξούλος Δημοσθένης
  15. Μάυρος Θάνατος «Πανώλη» (Αποστόλης Νικολόπουλος – Γιώργος Νταφογιάννης)
  16. Αίτια εθισμού των νέων στα ναρκωτικά (Κωστόπουλος Μάριος – Μπαλκάμου Μαρία – Άννα)
  17. Στα χρόνια της χολέρας (Γεωργογιάννη Ισαβέλλα-Αλεξανδρή Αγγελική)
  18. Η Χολέρα (Κορκότζηλας Χρήστος)
  19. Covid 19 (Δημακοπούλου Μαρία)
  20. AIDS (Δημητρίου Α – Δημητριού Ε.)
  21. Χολέρα (_)
  22. Εμβόλιο κατά του ιού ανθρώπινων θηλωμάτων (Αραμπίσογλου Ν. – Ανδρονικίδη Μ.)
  23. Εμβόλια mRNA (Σαλαμαλίκη Νικολίτσα)
  24. Ισπανική Γρίπη (Αντωνία Γκαβού)
  25. Σύγχρονες θεραπείες και εμβόλια για το AIDS (Ανδριοπούλου Βασιλική)
  26. Πανώλη (Αγγελόπουλος Γρηγόρης, Στάθης Βέρρας)