ΕΞ2: Αποδεικτικό Απόλυσης

ΕΞ2. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΛΥΣΗΣ

Κάθε πολίτης που έχει αποφοιτήσει από σχολείο μας,   μπορεί να αιτηθεί  αποδεικτικού απόλυσης.

Περιγραφή με βήματα

1. Ο ενδιαφερόμενος κάνει αίτηση στο σχολείο για έκδοση ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΛΥΣΗΣ, προσκομίζοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά.
  2. Γίνεται ταυτοποίηση των στοιχείων με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή αλλού ταυτοποιητικού έγγραφα (δίπλωμα οδήγησης, διαβατηριο κ.α)
  3. Η παραλαβή του αποδεικτικού γίνεται εντός 5 εργάσιμων ημερών.

Δικαιολογητικά που απαιτούνται

1. Αίτηση προς το σχολείο, όπου αναγράφεται ο λόγος για τον οποίο ο ενδιαφερόμενος αιτείται το ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΠΟΛΥΣΗΣ [(doc) (pdf)]
  2. 1 πρόσφατη φωτογραφία
  3. Υπεύθυνη Δήλωση, σε περίπτωση που ο λόγος αίτησης του αποδεικτικού, είναι η απώλεια του πρωτότυπου απολυτηρίου. Ο ενδιαφερόμενος, θα πρέπει  να υποβάλει και υπεύθυνη δήλωση για την απώλεια του. Η Υπεύθυνη δήλωση μπορεί να είναι έντυπη ή να έχει συμπληρωθεί διαδικτυακά  μέσω του GOV    (doc) (pdf)