«100 χρόνια μετά…»

Αφιέρωμα στο Αλ. Παπαδιαμάντη

Δημιουργία wiki– ηλεκτρονικού λεξικού όρων και ιδιωματισμων του Αλ. Παπαδιαμαντη

Το wiki alexandrospapadiamandis δημιουργήθηκε στα πλάισια της Δράσης Παπαδιαμάντης- Ελύτης – Γκάτσος – Τσίρκας: 100 χρόνια μετά!!!” , του ΥΠΔΒΜΘ, με την υποστήριξη της ανοικτής εκπαιδευτικής κοινότητας i-create και του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Σκοπός του είναι η ανάπτυξη ενός ηλεκτρονικού λεξικού όρων του Παπαδιαμάντη. Έχουμε κάνει την αρχή. Οι μαθητές του Α3 τμήματος του 8ου ΓΕΛ Πάτρας, διαβάζουν διηγήματα του Παπαδιαμάντη και εντοπίζουν λέξεις ιδιωματικές ή “δύσκολες” και αναζητούν την ερμηνεία τους. Στη συνέχεια αναρτούν τις λέξεις αυτές στον αλφαβητικό κατάλογο του λεξικού μας. Φιλοδοξούμε να συμμετάσχετε όλοι στο έργο μας που σταδιακά θα αποτελέσει ένα πολύτιμο εργαλείο τόσο στην εκπαιδευτική κοινότητα όσο και σε όσους θέλουν να έρθουν σε επαφή με το έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Διαχειριστής του wiki / Υπεύθυνη καθηγήτρια

24. ΦΩΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΑΜΠΙΤΣΗΣ
  25. ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
  26. ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΥΣΑΦΗ