Πολιτιστικά Προγράμματα

ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ… ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ!

Κατά το σχολικό έτος 2012-2013, εκπονήθηκε στο σχολείο μας πολιτιστικό πρόγραμμα, και συγκεκριμένα ετοιμάσαμε και παρουσιάσαμε μία θεατρική παράσταση.

Τίτλος του προγράμματός μας:

«Ανεβάζοντας ένα έργο… ανεβαίνουμε! – Η θεατρική συμμετοχή ως μέσο διαφυγής και ανάτασης, πηγή έμπνευσης και χαράς!»

Το πρόγραμμα ανέλαβε η καθηγήτρια Παναγοπούλου Παναγιώτα (ειδ. ΠΕ13), έχοντας ως παιδαγωγικούς στόχους, μεταξύ άλλωντην επαφή των μαθητών με το θέατρο, τη δημιουργία  συλλογικού πνεύματος και την καλλιέργεια του οράματος μιας αξιοπρεπούς ζωής, στο πλαίσιο της ανθρωπιστικής εκπαίδευσης.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν δεκαέξι (16) μαθητές, οι οποίοι απετέλεσαν τη θεατρική ομάδα που ‘ζωντάνεψε’ το θεατρικό έργο «Φιλάργυρος» του Μολιέρου. Πρόκειται για έργο με 30 σκηνές, διασκευασμένο για νέους από τον συγγραφέα Βασίλη Αναστασιάδη.

Κατά την χρονική εξέλιξη του προγράμματός μας, που ολοκληρώθηκε σε 28 δίωρα, δόθηκε η ευκαιρία στα μέλη της ομάδας να δημιουργήσουν φιλικούς δεσμούς, να εκφράζονται ελεύθερα, να αστειεύονται, να κρίνουν και γενικά να επικοινωνούν. Έτσι, ο αντικοινωνικός , ανασφαλής και μίζερος Αρπάχτρας (δηλαδή ο πρωταγωνιστικός ήρωας του έργου, ο φιλάργυρος) κατάφερε να μας κάνει πιο φιλικούς, σίγουρους για τον εαυτό μας κι αισιόδοξους.

Ως ομάδα παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση «Ο θείος Βάνιας» του Τσέχωφ, με σκοπό να διευρύνουμε τη θεατρική μας παιδεία, αλλά και να πάρουμε … μαθήματα!

Το πρόγραμμά μας ολοκληρώθηκε τον Μάϊο, με την Παράσταση του έργου.

Στην παρακάτω πρόσκληση για την παράστασή μας, αναγράφονται τα ονόματα όλων των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

ΣΕ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Το 8ο Γενικό Λύκειο Πατρών

παρουσιάζει την κωμωδία του Μολιέρου

« Ο ΦΙΛΑΡΓΥΡΟΣ »

σε διασκευή του Βασίλη Αναστασιάδη,

την Τετάρτη 15 Μαΐου 2013 και ώρα 6.30 μ.μ.  στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου.

Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας!

..

ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ

(με τη σειρά που εμφανίζονται)

Αρπάχτρας: Δημήτρης Ζαχαράτος